• 16 lipca 2024

Twój pies nie wie, aby trzymać się od nich z daleka, dlatego nie powinien przebywać nigdzie w Twoim domu ani na Twojej posesji.

Rośliny i twój szczeniak

Rośliny mają teraz prawdziwy moment, i to nie bez powodu. Dodają uroku Twojemu domowi, pomagają poczuć się bardziej w zgodzie z naturą, a nawet chwalą się korzyściami dla zdrowia. Niestety, niektóre z najpiękniejszych i najbardziej popularnych roślin są trujące dla psów, które nie wiedzą, które z nich są bezpieczne do chrupania lub zabawy, a które absolutnie nie. Z pomocą weterynarzy przywołujemy najczęściej spotykane rośliny wewnątrz i na zewnątrz, które są toksyczne dla kłów, dzięki czemu można ich uniknąć lub pozbyć się i zastąpić je jakimiś przyjaznymi dla szczeniąt opcjami.

Palma Sago

Palma sago jest liściasta, piękna i bardzo łatwa w uprawie, co czyni ją popularnym wyborem jako roślinę indoor. Jest jednak bardzo toksyczna dla psów, więc zdecydowanie należy ją trzymać z dala od domu. "W przypadku spożycia przez psa, palma sago powoduje poważne wymioty, biegunkę i ból brzucha, a także potknięcia, drżenia, drgawki i problemy z regulacją temperatury", ostrzega Christie Long, DVM, kierownik ds. weterynarii w dziale badań klinicznych. Nowoczesne zwierzę. "Ostatecznie, powoduje niewydolność wątroby, a śmierć może nastąpić przy spożyciu ilości tak małej jak pojedyncze ziarno."

Jeśli Twój pies połknął jakąkolwiek część tej rośliny, mówi dr Long, konieczne jest natychmiastowe udanie się do najbliższego lekarza weterynarii, aby móc wywołać wymioty. Lekarz weterynarii prawdopodobnie również poda Twojemu szczeniakowi węgiel drzewny aktywowany, aby pomóc mu wchłonąć wszelkie pozostałe związki w przewodzie pokarmowym. Możliwe jest również, że Twój pies będzie musiał pozostać w szpitalu z ostrożną opieką wspierającą.

Ogólnie rzecz biorąc, eksperci twierdzą, że najlepiej jest nie wywoływać wymiotów, jeżeli pies połknie trującą substancję. W niektórych przypadkach substancja ta została już strawiona i wchłonięta do organizmu. Ponadto, wywoływanie wymiotów nie jest prostym zadaniem i może jeszcze bardziej zaszkodzić Twojemu psu. Najlepiej, aby lekarz weterynarii robił to z lekami i w warunkach szpitalnych i weterynaryjnych.

Azaleje

Azalie są kolorowe i ciekawe do oglądania, więc łatwo zauważyć, dlaczego Twój pies może być do nich przyciągany. Niestety, wszystkie części rośliny różanecznika są trujące dla psów, w tym kwiat, liście, nasiona, a nawet miód, który powstaje z nektaru. "W przypadku spożycia przez psa, może to skutkować nadwymiotami, wymiotami, biegunką, osłabieniem mięśni, problemami z widzeniem, spowolnieniem akcji serca (bradykardia), arytmią serca i/lub niskim ciśnieniem krwi (niedociśnienie), zapaścią sercowo-naczyniową i ewentualną śmiercią", mówi Shelly Zacharias, DVM, weterynarz i wiceprezes ds. medycznych w Gallant. "Natychmiast udaj się do weterynarza lub do centrum medycyny ratunkowej, jeśli podejrzewasz spożycie. Zwierzę jest często leczone przy użyciu węgla aktywnego, płynów dożylnych i wspomagania oddechu, jeśli jest to konieczne, jak również w razie konieczności kontroli zaburzeń pracy serca lub ciśnienia krwi".

Przeczytaj również więcej o rozchodniku na portalu https://ladnydom.pl/ >>

Tulipany

Tulipany są jedną z najbardziej popularnych roślin przychodzi wiosna, ale mogą powodować duże problemy dla ciekawskich kłów. Roślina i kwiat są toksyczne, ale cebulki są szczególnie niebezpieczne, gdy są spożywane. Objawy kliniczne połknięcia obejmują wymioty, biegunkę, nadwrażliwość, a nawet depresję, zauważa American Society for the Prevention of Cruelty to Animals (Amerykańskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt) (ASPCA). Jeżeli podejrzewasz, że Twój pies chrupał na niektórych tulipanach, natychmiast skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Gatunki allium, w tym czosnek i cebula

Chociaż możesz założyć, że wszystkie warzywa i zioła znajdujące się w ogrodzie są dla Twojego szczeniaka w porządku, nie zawsze jest to prawdą. Gatunki allium - w tym czosnek i cebula - są dla psów trującymi roślinami. "Każda roślina z rodziny allium, jeśli zostanie spożyta w wystarczająco dużych ilościach, może wywołać poważną reakcję w krwiobiegu zwaną hemolizą, w której czerwone krwinki są niszczone w dużych ilościach" - mówi dr Long. "Rezultatem jest poważne osłabienie, szybki oddech i czerwony mocz." Dodaje, że wymuszone wymioty lekarza weterynarii są tu kluczowe, a wiele psów będzie wymagało transfuzji krwi w celu zastąpienia uszkodzonych krwinek, aby przetrwać.

Głupia laska (Diffenbachia)

Ta wytrzymała, liściasta roślina tropikalna indoor może być ładna, ale powinna być trzymana poza zasięgiem kłów. "Ta roślina zawiera kryształki szczawianu wapnia, które są podobne do mikroskopijnych kawałków szkła przypominających igły", mówi dr Zacharias. "Żucie lub połykanie go powoduje toksyczność. Częstymi objawami są wymioty, obrzęk jamy ustnej i/lub gardła, silny ból jamy ustnej, łapanie za usta lub oczy, silne podrażnienie skóry, pobudzenie, kaszel, kneblowanie i hipersalivation." Samo zetknięcie się z rośliną może również powodować objawy. Narażenie na kontakt z rośliną może mieć wpływ na oczy i skórę Twojego psa.

Jeśli oczy lub skóra szczeniaka są uszkodzone, zalecane jest płukanie oczu lub kąpiel. Jeśli roślina zostanie połknięta, "leczenie obejmuje antysemityzm, aby zapobiec [dalszym] wymiotom, wspomaganie oddechu w razie potrzeby z powodu bólu lub podrażnienia gardła, monitorowanie i kontrolę bólu. Zawierający wapń produkt mleczarski może być również stosowany w celu ułatwienia wiązania kryształków szczawianu wapnia w jamie ustnej i gardle", mówi dr Zacharias.

Alocasia

Alocasia - znana również jako ucho słonia - jest uderzającą, ciemnozieloną rośliną powszechnie spotykaną w pomieszczeniach zamkniętych. Podobnie jak głupia trzcina, zawiera nierozpuszczalne jak szkło kryształy szczawianu, które mogą powodować poważne podrażnienia zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne, zauważa Pet Poison Helpline. W przypadku spożycia, zaleca się natychmiastową wizytę u lekarza weterynarii w celu monitorowania i leczenia objawów. Jeżeli skóra lub oczy Twojego psa zostały podrażnione przez roślinę, zalecana jest kąpiel i/lub przemywanie oczu wodą.

Rośliny owocowe i skórki

"Wiele roślin, które produkują jadalne owoce - w tym grejpfruty, pomarańcze, cytryny i śliwki - są toksyczne, jeśli zostanie spożyta ich właściwa część. Na przykład, skóra owocu, liście lub łodygi mogą być często niebezpieczne", mówi dr Zacharias. Niezależnie od tego, czy uprawiasz te rośliny na swoim podwórku, czy przynosisz je do domu ze sklepu spożywczego, trzymaj psa z dala od nich. Reakcje mogą nie być tak poważne, jak w przypadku innych roślin, ale jeśli podejrzewasz spożycie, zadzwoń do lekarza weterynarii, aby uzyskać wskazówki. Może on poprosić Cię o przyprowadzenie psa, szczególnie jeżeli wystąpią poważne objawy.

Top