• 18 kwietnia 2024

Zdobycie psa po raz pierwszy to wielka przygoda i jednocześnie wielkie wyzwanie. Pamiętaj, że zwierzę domowe to długoterminowe zobowiązanie. W zależności od rasy psa, którą wybierzesz, masz do czynienia z psem od 10 do 20 lat.

Zanim dostaniesz psa...

Zdecydowanie się na psa nie powinno być impulsywnym wyborem. Często, gdy ludzie impulsywnie zabierają do domu uroczego szczeniaka ze sklepu zoologicznego, pies w końcu trafia do schroniska, ponieważ ludzie nie zdawali sobie sprawy z implikacji związanych z zaangażowaniem się w posiadanie psa.

Upewnij się, że naprawdę chcesz mieć psa

Posiadanie psa to nie tylko zabawa i zabawy. Mogą być drogie, energiczne, niechlujne, o silnej woli i hałaśliwe. Musisz naprawdę rozważyć, czy jesteś gotowy do długoterminowego zaangażowania. Być może szalejesz za psami, ale zabawa z nimi i opieka nad nimi to zupełnie inna gra.

Wybór psa oznacza, że w zasadzie zgłaszasz się na ochotnika do bycia psim rodzicem. Nie zrezygnowałabyś po prostu z dziecka, kiedy staje się ono uciążliwe, prawda? Słodkie szczenięta dorastają do dorosłych psów, które mogą być destrukcyjne i wymagać od Ciebie dużo czasu i energii.

Zrób swoje badania zanim wybierzesz

Zanim kupisz psa, musisz się dowiedzieć, czy chcesz mieć szczeniaka czy starszego psa, a także jaka rasa psa najbardziej Ci odpowiada.

Mały szczeniak jest zawsze uroczy i zabawny, ale zazwyczaj ma dużo energii i potrzebuje dużo uwagi. Jeżeli nie masz dużo czasu i energii, aby spędzać czas na socjalizacji i szkoleniu aktywnego szczeniaka, a nie masz ochoty na sprzątanie małych "oopsies" podczas szkolenia szczeniaka w domu, to być może powinieneś zastanowić się nad adopcją starszego psa.

Dorosły pies może nie potrzebować tyle samo pielęgnacji co szczeniak, ale może mieć pewne nawyki, które nadal wymagają pewnego przeszkolenia. Większość dorosłych psów jest przetrzymywana w warunkach domowych i, szczególnie w przypadku starszych psów, ich poziom energii może być niższy niż u szczeniaka.

Poza rozważeniem, czy chcesz mieć szczeniaka czy dorosłego psa, ważnym aspektem jest rasa psa, którą chciałbyś zaadoptować. Każda rasa ma swoje własne nagrody i wyzwania. Nie wybieraj psa tylko dlatego, że podoba Ci się jego wygląd. Osobowość jest dużo ważniejszym czynnikiem, o którym należy pamiętać.

Po wybraniu rasy należy zbadać, czego można się spodziewać, gdy nowy pies dołączy do Twojego gospodarstwa domowego. Bądź ze sobą szczery co do swojego stylu życia. Na przykład, jeżeli Twój pomysł na relaks pojawia się przed telewizorem, nie kupuj psa, który lubi przebywać na świeżym powietrzu.

Rozważenie wspierania i przyjęcia

Zakładanie zwierzęcia domowego przed przyjęciem może być świetnym sposobem na określenie, czy jesteś gotowy na zobowiązanie. Porozmawiaj z lokalnym schroniskiem, aby dowiedzieć się, czy ma ono taką możliwość i co możesz zrobić, jeśli chcesz adoptować psa na stałe. Adopcja jest zawsze świetnym wyborem.

Zdobycie psa może być taką zabawą i ekscytującą zmianą życia. 

Przygotowanie do nowego członka rodziny

Teraz, gdy podjąłeś decyzję o zostaniu właścicielem psa, jest kilka podstawowych kroków, które musisz wykonać, aby opiekować się swoim nowym szczeniakiem.

Szczeniak zabezpiecza twój dom

Prawie tak samo jak zabezpieczenie przed dziećmi. Twoje czworonożne dziecko uwielbia odkrywać i przeżuwać to, co przekroczy jego drogę. Upewnij się, że obszary eksploracji są bezpieczne. Na początku może być lepszym pomysłem, aby trzymać psa w określonym miejscu w Twoim domu, gdzie nie może on wyrządzić zbyt wielu szkód lub zranić się.

Upewnij się, że dookoła nie ma trujących roślin domowych, takich jak jemioła, poinsettia, amarylis i holly. Zablokować środki czyszczące i leki. Zablokować dostęp do podwyższonych ganków, balkonów i pokładów. Zamknij również pokrywę toalety, zabezpiecz przewody elektryczne i usuń wszelkie materiały plastikowe.

Na pewno nie powinieneś zostawiać szczeniaka bez nadzoru, jeśli ma on dostęp do całego domu. Kupujcie odpowiednie zabawki do żucia i nagradzajcie szczeniaka za żucie właściwych rzeczy. Zacznij od jak najszybszego szkolenia, na pewno ułatwi Ci ono życie z nowym członkiem rodziny.

Odwiedzać lekarza weterynarii Regularnie

Jesteś teraz odpowiedzialny za dobre samopoczucie psa. Ważnym aspektem są tu regularne badania kontrolne u lekarza weterynarii. Pomiędzy 6 a 16 tygodniem życia szczeniak potrzebuje kilku rund szczepionek, aby nie zachorował.

Następnie należy odwiedzić lekarza weterynarii przynajmniej raz w roku na badaniach kontrolnych. Można również rozważyć ubezpieczenie zdrowotne psów na wypadek jakichkolwiek niespodziewanych zdarzeń. Innym ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest kastracja i nijakość. Jeżeli nie chcesz mieć miotu szczeniąt, najlepiej jest spajać lub wykastrować psa, aby uniknąć wszelkich niepożądanych niespodzianek.

Prawidłowo nakarm szczeniaka

Nie oznacza to tylko wystarczającej ilości jedzenia, ale także dobrze zbilansowaną dietę żywieniową. Zauważysz, że istnieją karmy specjalnie opracowane dla szczeniąt. Pierwszy rok jest najbardziej krytyczny. Zęby, zęby, mięśnie, kości, a nawet sierść Twojego szczeniaka będą szybko rosnąć. Szczeniak potrzebuje więcej kalorii dziennie niż dojrzały pies. Dokładnie przeczytaj etykiety produktów, aby upewnić się, że Twój szczeniak strawi odpowiednią ilość tłuszczu i białka.

Należy również przestrzegać zalecanej wielkości porcji i harmonogramu karmienia. Nie podawaj szczeniakowi żadnych resztek ze stołu, kości ani dużych przekąsek pomiędzy posiłkami.

Trenuj swojego szczeniaka

Jak wspomniano powyżej, powinieneś od razu zacząć trenować swojego psa. Szczenięta mogą korzystać z porad dotyczących szkolenia na wczesnym etapie swojego rozwoju.

Nagradzaj szczeniaka wieloma pochwałami i niekiedy przysmakami. Psy uwielbiają afirmację i uwagę, im więcej zamieszania sprawiasz szczeniakowi, że robi coś dobrze, tym bardziej jest on wrażliwy. Trening domowy może być trudny. Ale sekretem sukcesu jest konsekwencja. Na początku Twój szczeniak będzie potrzebował przerwy w łazience około 20 do 30 minut po jedzeniu. Zabierz szczeniaka na zewnątrz do miejsca, do którego chcesz, by poszedł i użyj komendy takiej jak "idź na nocnik". Pamiętajcie, żeby chwalić się, gdy jest posłuszny.

Niektórzy szkolą nawet swoje psy, aby robiły swoje "interesy" na kwietnikach, eliminując tym samym potrzebę zbierania kupy po tym czasie. Jeśli nie masz nic przeciwko dodatkowemu "nawozowi", to jest to całkiem przydatna sztuczka.

Be Loving, Patient and Kind

Twój mały szczeniak jest nowy w świecie, tak samo jak ludzkie dziecko. Ma wiele nowych rzeczy do nauczenia się i doświadczenia. Nawet przy najlepszym treningu, na początku będziesz sprzątać kilka awarii w łazience i możesz stracić parę swoich ulubionych butów, które przypadkowo zostawiłeś na podłodze.

Na początku trzeba ćwiczyć dużo cierpliwości. Bądź cierpliwy z krzywą uczenia się, przez którą będzie przechodził Twój nowy pies. Z właściwą miłością i opieką Twój pies wyrośnie na wspaniałego towarzysza. W końcu, cała ta ciężka praca będzie tego warta.

Będziesz musiał zainwestować dużo czasu w swojego psa, na przykład ustalając w swoim harmonogramie czas na regularne spacery. Psy potrzebują dużo uwagi, a kiedy jej nie otrzymują, stają się bardzo trudne do opanowania.

Zastanawiasz się nad kupnem szczeniaka? Jakich wyzwań najbardziej się obawiasz?

Top