• 23 maja 2024

1. Border collie

"Nic dziwnego, że ta ciężko pracująca, stadna rasa zajmuje pierwsze miejsce na naszej liście", mówią Caitie Steffen, specjalistka ds. zwierząt domowych w Whistle, i Angela Hughes, DVM, doktor medycyny weterynaryjnej, genetyk z Wisdom Panel. Border Collies zawsze chętnie się uczą i cieszą swoich właścicieli, co daje im czołowe miejsce w tym najmądrzejszym rankingu psów. "Jak można się kłócić z psem o słownictwo przekraczające 1000 słów?" dodaje holistyczna terapeutka zwierząt domowych i autorka Sally Morgan, nawiązując do Chasera, słynnego Border Collie z Karoliny Południowej, który został kiedyś sprofilowany na CBS's 60 Minutes.

2. Pudel

Pudel został wybrany jako jedna z najwyżej cenionych ras psów dla inteligencji, ze względu na jego zdolność do bycia lojalnym, inteligentnym i łagodnym, według Lazhara Ichira, założyciela Breeding Business, platformy edukacyjnej dla etycznych hodowców psów. "Pudle uczą się szybko i często zaskakują swoich właścicieli, jak bardzo mogą być ludźmi". Wendy Hauser, DVM, dodaje, że pudle są łatwe do treningu i cieszą się zajęciami, które pozwalają im sprostać wyzwaniom, takim jak polowanie, śledzenie, zręczność i praca posłuszeństwa.

3. Pasterz niemiecki

Pasterze niemieccy są znani z inteligencji i czujności, nic więc dziwnego, że często są zatrudniani jako psy służbowe do egzekwowania prawa, poszukiwania i ratowania oraz pomocy osobom niepełnosprawnym (wiele z nich to owczarki niemieckie). Hodowani jako psy stadne, pasterze niemieccy są biegli w ocenie sytuacji i określaniu najlepszego sposobu postępowania, dodaje Jill Cline, doktorantka, dyrektorka Royal Canin Pet Health and Nutrition Center w Lewisburgu, Ohio.

4. Golden retriever

Złote odzyskiwacze są znane z tego, że są spokojne i łatwe do treningu. To, co czyni je jednymi z najmądrzejszych psów, to fakt, że są zbyt szczęśliwe, aby "stosować się do poleceń lub zadań, o które proszą ich właściciele, i można na nich polegać, że zachowują się zgodnie ze swoim zachowaniem w różnych sytuacjach" - mówi dr Cline. Golden retrieverzy są wykorzystywane jako psy służbowe, poszukiwawcze i ratownicze oraz terapeutyczne.

5. Doberman pinscher

Prawdziwy pies pracujący, te eleganckie psy wymagają inteligencji, zdolności trenerskich i osobowości ochronnych, jak twierdzi dr Hauser. Steffen i dr Hughes twierdzą, że są to szybkie badania jako psy służbowe, szczególnie w służbie porządku publicznego. "Dobermanowie są tak aktywni umysłowo, że nudzą się bez wystarczającej stymulacji intelektualnej", zauważa Caleb Backe, ekspert ds. zdrowia i odnowy biologicznej w Maple Holistics. Posiadanie psa może kosztować kupę szmalu, ale jeśli szukasz psa stróżującego, Doberman może być tego wart.

6. Shetland sheepdog

Ten mały pies pasterski jest inteligentny, czujny, aktywny, szybki i często wokalny, co czyni go świetnym psem pasterskim. "Shelties są w stanie podążać za szczegółowymi wskazówkami, a także samodzielnie rozwiązywać problemy", mówi Morgan. "Naturalne psy rodzinne, są również ludźmi-pasożytami i nie kochają nic poza dobrym przytulaniem", dodaje dr Hauser.

7. Labrador retriever

Laboratoria (jak złotnicy) wykazują się dobrym osądem i odwagą, według Ichira, co czyni je wspaniałymi psami służbowymi, szczególnie dla osób niepełnosprawnych. Zostały one zaliczone do najmądrzejszych psów, ponieważ według naszego panelu ekspertów są bardzo inteligentne emocjonalnie i dają się trenować.

Top