• 23 maja 2024

Idziesz w dół? Sprawdźcie kilka najfajniejszych nowozelandzkich ptaków, takich jak kiwi, pukeko, tui i pingwin błękitny.

Najchłodniejsze ptaki Nowej Zelandii

Jak można się spodziewać po kraju, który nazywa swój naród imieniem narodowego ptaka, Kiwi są dumni ze swojej flory i fauny - i to nie bez powodu. "Nowa Zelandia ewoluowała w izolacji", mówi Herb Christophers, starszy doradca ds. komunikacji w Departamencie Ochrony Przyrody Nowej Zelandii (DOC) i zapalony miłośnik ptaków. "Ptaki wypełniły wszystkie nisze, które normalnie byłyby wypełnione przez ssaki. Skończyło się na dziwnych ptakach, a niektóre nie musiały latać." Przeczytaj dalej, aby zobaczyć niektóre z ich najfajniejszych ptaków.

Dopiero około 700 lat temu gatunki konkurencyjne (psy, szczury - i ludzie) zostały sprowadzone przez migrujących Polinezyjczyków, aby dodać do tego jedyne w kraju rodzime ssaki: dwa gatunki nietoperzy. Pomiędzy tym rozwojem a późniejszym wprowadzeniem przez Europejczyków takich gatunków jak koty i inne drapieżniki, znaczna część nowozelandzkiego endemicznego życia ptaków, które wyewoluowały w obawie przed tylko większymi ptakami, stanęła w obliczu śmiertelnego zagrożenia. "Nasze ptaki nie są przystosowane do poziomu rywalizacji i przegrywają", mówi Christophers. "Jego istotą jest, że wraz z wprowadzeniem ssaków, życie nowozelandzkich ptaków gwałtownie spadło w ciągu ostatnich 500 lat."

Podczas gdy niektóre gatunki, takie jak legendarne gigantyczne moa, już dawno wyginęły, a inne są na krawędzi, niektóre, jak pukeko, kwitną. Inne znane gatunki, takie jak kiwi, tahe i kakapo, korzystają z ekstensywnej gospodarki, hodowli i zwalczania szkodników, prowadzonej przez DOC i jego wolontariuszy.

Odwiedzasz Nową Zelandię? Uważaj na tych 10 bardzo fajnych gatunków ptaków - i upewnij się, że wrzucasz kilka monet do pudełka z datkami, kiedy odwiedzasz obszary chronione, aby pomóc DOC i innym grupom kontynuować ich ważną pracę.

Najfajniejsze ptaki #1: Kea

Dlaczego są jednymi z najfajniejszych ptaków: Zapytaj każdego nowozelandczyka, jaki przymiotnik przychodzi im do głowy, gdy myślą o kea, a nieuchronnie powiedzą "bezczelny". Te górskie papugi (jedyne na świecie, mówi Krzysztof) są przyzwyczajone do ludzi i znane z tego, że wsiadają do plecaków i ściągają wycieraczki na parkingach narciarskich.

Status: "Wbijają się na stojaki", mówi Christophers. Keas są mocno chronione, ale ich zasięg się kurczy. Prace DOC w tym zakresie, podobnie jak w przypadku tak wielu nowozelandzkich ptaków, koncentrują się na zwalczaniu szkodników.

Gdzie je zobaczyć: W wielu górzystych rejonach Wyspy Południowej znajdują się chętni szukający jedzenia. Poszukaj ich w Parku Narodowym Mount Cook, gdzie znaki w pokojach hotelowych słynnego hotelu Hermitage ostrzegają gości, aby nie karmić ptaków - i gdzie pisarka widziała jednego z nich na balkonie swojego pokoju pewnego ranka, najwyraźniej prosząc o smakołyki. (Zdjęcie Herb Christophers)

Najfajniejsze ptaki #2: albatros królewski

Dlaczego są jednymi z najfajniejszych ptaków: Z 3-metrową rozpiętością skrzydeł, królewski albatros, czyli toroa, może pływać po kuli ziemskiej z prędkością ponad 100 kilometrów na godzinę. "Otaczają biegun południowy", mówi Christophers.

Status: Ptaki te są wymienione przez DOC jako "narodowo wrażliwe" ze względu na spadek populacji. Są to ptaki wolno rozmnażające się i, jak wiele ptaków morskich, zagrożone zmianami klimatu i siedlisk oraz niektórymi praktykami rybackimi.

Gdzie można je zobaczyć: Centrum Albatrosa Królewskiego na Półwyspie Otago, w pobliżu Dunedin na Wyspie Południowej, jest jednym z tylko dwóch miejsc lęgowych na świecie - i doskonałym miejscem do oglądania gatunku. Cały półwysep jest oazą dla dzikiej przyrody, w tym fok, lwów morskich i dwóch rodzajów pingwinów, więc upewnij się, że masz wystarczająco dużo czasu na podróże plan podróży, aby zobaczyć je wszystkie. (Zdjęcie Herb Christophers)

Najfajniejsze ptaki #3: Pingwin błękitny

Dlaczego są jednymi z najfajniejszych ptaków: Z światowy 18 gatunków pingwinów, 13 znaleziono w regionie Nowej Zelandii, a 9 rozmnaża się tam. Pingwin "mały niebieski" (znany w Australii jako "pingwin z bajki") ma zaledwie 25 centymetrów wysokości i jest najmniejszy z tych wszystkich gatunków. "Nazywamy je naszymi dzikimi, miejskimi sąsiadami w Wellington Harbour", mówi Christophers. "Uważajcie na pingwiny przechodzące przez skrzyżowania". "Uważajcie na znaki i przeszkody dla powolnych kierowców".

Status: Jak wiele nowozelandzkich ptaków, pingwiny niebieskie są zagrożone przez zwierzęta takie jak koty, psy i stołki, nie wspominając już o ludziach. Ale ogólnie rzecz biorąc, mówi Christophers, "wydają się dobrze", gdy kontrola drapieżników jest na miejscu.

Gdzie je zobaczyć: Obok Royal Albatross Centre znajduje się miejsce gniazdowania niebieskich pingwinów, więc można połączyć wycieczkę, aby je zobaczyć - wystarczy pamiętać, że niebieskie pingwiny przychodzą o zmierzchu, więc przynieść ciepłe ubrania i trochę cierpliwości, zwłaszcza latem, kiedy dni są długie. W przeciwnym razie, w wielu miastach, w tym w Oamaru i Akaroa, w pobliżu Christchurch, znajdują się miejsca gniazdowania. Możesz dołączyć do wycieczki lub udać się do miejsca gniazdowania na własną rękę, ale jeśli to ostatnie, upewnij się, że nie przeszkadza pingwinom hałas, tłumy lub jasne światło.

Fajne ptaki z NZ #4: Pukeko

Dlaczego oni są tacy fajni: W przeciwieństwie do wielu gatunków ptaków, pukeko, czy kura bagienna, żyje w konkubinacie z ludźmi. "Są całkiem komiczne", mówi Christophers. "Stały się trochę ikoną Nowej Zelandii, ponieważ mają trochę koloru, podchodzą do głupich wybryków i ludzie ich lubią." Świadek pukka w drzewie ponga, substytut kuropatwy w gruszce w wersji Kiwi klasycznej piosenki bożonarodzeniowej.

Status: "Są bardzo płodni", mówi Christophers, choć "trafiają ich samochody".

Gdzie je zobaczyć: Pukeko są obfite w całym kraju. Zauważyliśmy je podczas spaceru po malowniczym ujściu Waikareao w Tauranga na Wyspie Północnej.

Top