• 17 kwietnia 2024

Nadszedł upragniony czas letnich wakacji. Beztroska, relaks, długo wyczekiwany urlop i wypoczynek. Co jednak z naszym pupilem? Czy wakacyjny wyjazd razem z psem może okazać się dobrym pomysłem? Pamiętajmy, że nasz czworonożny przyjaciel to członek rodziny. Jeśli więc tylko istnieje taka możliwość to nie róbmy sobie urlopu „od psa”, lecz zabierzmy go ze sobą! To może być dla wszystkich wspaniała przygoda, a przy odrobinie dobrych chęci wcale nie tak trudno wszystko zorganizować. Obecnie wiele hotelów i pensjonatów umożliwia pobyt ze zwierzakiem. Oczywiście wcześniej należy zadzwonić do danego miejsca i dopytać o szczegóły. W internecie bez problemu znajdziemy także listy i zestawienia miejsc noclegowych przyjaznych i otwartych na pobyt ze zwierzętami. Jeżeli chodzi o nocleg to naszym zdaniem najbardziej komfortowy będzie oddzielny domek. Zwróćmy tylko uwagę, by był ogrodzony – to ważne, aby zapewnić psu bezpieczeństwo i nie martwić się, że ucieknie lub że będziemy zmuszeni prowadzić go przez cały czas na smyczy.

Sklep Zoologiczny Wufy

Odpowiednia opieka dla psa podczas nieobecności

Jeżeli miejsce, w które chcemy się udać absolutnie nie akceptuje zwierząt lub z jakiegoś innego powodu stanowi to spore trudności (na przykład gdy planujemy podróż za granicę samolotem) pamiętajmy, aby zadbać o odpowiednią opiekę dla psa podczas naszej nieobecności. Taka rozłąka to dla niego bardzo trudna sytuacja. Zwierzak będzie tęsknił, więc najlepiej, aby został z osobą, którą już zna i której ufa – ktoś z rodziny, przyjaciel, sąsiad. W ostateczności możemy zdecydować się na specjalny hotel dla zwierząt, jednak może wiązać się to ze sporym stresem dla naszego czworonoga, a nas obarczy pokryciem dodatkowych kosztów.

Urlop z pupilem

No dobrze, ale załóżmy, że wszystko układa się dobrze i wyjeżdżamy na urlop razem z naszym pupilem. Jak zadbać o to by ten wspólnie spędzony czas był aktywny i niezapomniany? Przede wszystkim nie zostawiajmy psa samego w hotelowym pokoju na długie godziny. To dla niego nowe, obce miejsce, w którym może poczuć się niekomfortowo. Spróbujmy w taki sposób zaplanować czas i urlopowe atrakcje, aby w większość miejsc dało się zabrać ze sobą psa. Psy kochają spacery – czy to nad morzem, czy w górach, czy w Bieszczadach – wszędzie znajdziemy bez wątpienia wiele niesamowitych tras i terenów do odkrycia. Węszenie, wędrowanie, może nawet kąpiel w rzece? Aportowanie, bieganie po lesie, wspólne zabawy. Zadbajmy, aby również nasz pies poczuł się jak na wakacjach – poświęćmy mu swój czas i uwagę, ciesząc się razem z tych pełnych beztroski dni wolnych od trosk dnia codziennego, pracy i obowiązków.

Dbałość o zdrowie pupila

Podczas wakacji z psem nie zapominajmy, jak ważne jest, by zadbać o jego zdrowie. Zawsze miejmy przy sobie butelkę i miskę, czy specjalnych bidon z wodą. Starajmy się też nie przegrzewać psa, nie zabierajmy go na długie, męczące wycieczki w godzinach, kiedy upał doskwiera najbardziej. Pamiętajmy, aby zawsze miał możliwość odpocząć w cieniu, schłodzić się w jakimś zbiorniku czy choćby misce z wodą. Kolejna ważna kwestia to ochrona przeciwkleszczowa – specjalna obroża, tabletki czy krople to obowiązkowy punkt dbania o zdrowie psa w sezonie letnim. Sprawdźmy koniecznie, gdzie w okolicy, do której się udajemy znajduje się najbliższy gabinet weterynaryjny – czasem już pozornie zwyczajne użądlenie osy może okazać się dla psa śmiertelnie niebezpieczne.

Odpowiednia dieta dla psa

Ostatni już punkt o którym chcielibyśmy wspomnieć to żywienie psa – choć sami w wakacje często pozwalamy sobie na więcej i ulegamy różnego rodzaju zachciankom, pamiętajmy, aby nie podawać psu byle czego nawet na urlopie. Zamiast na szybko szukać jedzenia dla psa w supermarkecie, zbierzmy ze sobą ulubioną, wartościową karmę, którą żywi się na co dzień. My szczególnie polecamy karmy dla wymagających piesków (https://wufy.pl/collections/karma-dla-wymagajacych), a także smaczki (https://wufy.pl/collections/przysmaki), którymi będziemy mogli nagradzać go za dobre zachowanie i posłuszeństwo. Spakujmy też ulubione zabawki psa, gryzaki, kostki. Coś, czym będzie mógł się zająć, kiedy będziemy musieli wyjść do restauracji czy na basen i zabranie go ze sobą będzie niemożliwe. Warto także zabrać ze sobą ulubione posłanie psa albo chociaż jego kocyk. Tak, aby nawet w nowym i obcym miejscu mógł poczuć namiastkę domu.

Artykuł partnera

Top