• 23 maja 2024

Upewnienie się, że pies trzyma się regularnie zaprogramowanego harmonogramu jest ważne, ale co dokładnie powinien robić każdego dnia i jak często? Ten przewodnik pomoże Ci dokładnie to ustalić!

Doggie do's

Jako dumny właściciel przytulnego szczeniaka, wiesz, że opieka nad futrzanym towarzyszem to nie mały wyczyn. Musisz trzymać miskę z jedzeniem pełną, upewnić się, że piją wystarczająco dużo wody, dać im dużo miłości i zabrać ich na zewnątrz, aby robili swoje przez cały dzień.

Jedzenie

To nie ma sensu, że Twój szczeniak musi jeść codziennie, ale określenie odpowiedniej ilości karmy jest nieco bardziej skomplikowane. Chociaż większość wysokiej jakości karm dla psów posiada zgrubne szacunki dotyczące tego, ile należy podawać psu każdego dnia, istnieje kilka dodatkowych czynników - w tym rasa, rozmiar, rodzaj ciała, etap życia, poziom aktywności i warunki środowiskowe - które należy wziąć pod uwagę przy napełnianiu miski z karmą.

"Na przykład, szczenięta powinny być karmione częściej niż dorosłe zwierzęta domowe, ponieważ psy zazwyczaj potrzebują (i chcą) jeść rzadziej z wiekiem", mówi Carl Winch, DVM, lekarz weterynarii ds. Banfield Pet Hospital. "Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który może doradzić najlepszą dietę dla Twojego zwierzęcia, która spełnia jego indywidualne potrzeby żywieniowe i jest odpowiednia dla jego etapu życia".

Woda pitna

Podobnie jak w przypadku ludzi, psy powinny spożywać świeżą wodę każdego dnia i przez cały dzień. "Ogólną zasadą jest, że psy powinny spożywać jedną uncję wody na funt masy ciała dziennie, a w nadmiernie gorące dni lub po nadmiernym wysiłku fizycznym może być wymagane dodatkowe spożycie wody" - mówi Johnna Devereaux, certyfikowana dietetyczka i dyrektor ds. żywienia i odnowy biologicznej ds. Laboratoria Bow Wow.

Winch mówi, aby sprawdzać miskę psa przez cały dzień, aby śledzić ich spożycie i w razie potrzeby uzupełniać ją. Przynieś też ze sobą dużo wody, jeśli wyjdziecie razem na zewnątrz. Miski i butelki dla psów podróżujących to niedroga inwestycja, która zapewni Twojemu psu stałe nawodnienie. "Jeśli okaże się, że Twoje zwierzę pije więcej [lub mniej] niż zwykle, zaleca się zbadanie ich przez lekarza weterynarii, ponieważ może to być oznaką podstawowych warunków" - dodaje Winch.

Puszczanie moczu

Istnieje różnica w częstotliwości oddawania moczu przez Twojego psa, ale powinien on oddawać mocz trzy do pięciu razy w ciągu dnia. Ilość ta zazwyczaj koreluje z jakością jedzenia i ilością spożywanej przez niego wody. Na przykład, karma dla psów zawierająca większą ilość soli lub dodatków może stymulować zwierzę do większego picia, a tym samym do produkcji większej ilości moczu, zauważa Winch. A jeśli pies spożywa dużo wody, powinien ją również więcej wyeliminować.

"Ponieważ wszystkie psy mają różne nawyki oddawania moczu, pomocne jest, aby właściciel zwierzęcia wiedział, co jest uważane za normalne zachowanie danego zwierzęcia i rozmawiał ze swoim lekarzem weterynarii, jeśli zauważy jakieś zmiany", radzi Winch.

Pooping

Ogólnie rzecz biorąc, większość psów robi kupę od jednego do dwóch razy dziennie. Niemniej jednak, wiele z tych samych rad, które odnoszą się do sikania, odnosi się także do tego, jak często pies robi kupę i istnieje bezpośredni związek pomiędzy ilością spożywanej karmy a jej jakością. Devereaux wyjaśnia, że im wyższa jakość, tym więcej składników odżywczych jest wchłanianych, co powoduje mniej odpadów. I odwrotnie, jeśli Twój pies robi za dużo kupy, może to być wynikiem złej jakości karmy.

"Ogólnie rzecz biorąc, ilość psich odchodów powinna pozostać stosunkowo stała, podobnie jak spójność ich stołka", mówi Winch. "Jeśli zauważysz nagły wzrost ilości kału, zmianę konsystencji lub jeśli Twój pies idzie dłużej niż 24 godziny bez kału lub wykazuje oznaki zmęczenia, zaleca się wykonanie badania przez lekarza weterynarii".

Szczotkowanie zębów

Mimo że zdrowie jamy ustnej często schodzi na drugi plan, jeśli chodzi o naszych futrzanych towarzyszy, jest to niezwykle ważne. Jest to również jedna z najprostszych rzeczy, jakie można zrobić, aby promować ich ogólny stan zdrowia ciała. "Bez rutynowej opieki dentystycznej, psy narażone są na ryzyko rozwoju chorób przyzębia (dziąseł), które często powodują infekcje dziąseł, ból i utratę zębów oraz niedożywienie" - wyjaśnia. Danielle BernalDVM, weterynarz z Whimzeezem codziennie żuje zęby. "Choroby przyzębia mogą również wpływać na pracę serca, wątroby i nerek, więc codzienna opieka jest kluczowa dla ogólnego stanu zdrowia od zęba do ogona". Obejmuje to regularne fizyczne szczotkowanie zębów psa. Jeżeli Twój pies jest odporny na szczotkowanie, istnieją codzienne gryzaki dentystyczne, takie jak Whimzeez, które pomagają w usuwaniu płytki nazębnej, kamienia nazębnego i złych bakterii, które mogą ponownie pojawić się na powierzchni zęba w ciągu zaledwie 24 godzin.

Ćwiczenie

"Psy powinny mieć co najmniej 30 do 45 minut ćwiczeń każdego dnia", mówi Devereaux. "Jeśli masz starszego psa z obniżoną wytrzymałością, psa z nadwagą próbującego schudnąć lub dużego szczeniaka rasy wciąż w fazie wzrostu, najlepiej rozkładać okres ćwiczeń na mniejsze odstępy czasu kilka razy dziennie".

Ćwiczenia fizyczne nie tylko utrzymają serce szczeniaka w dobrej kondycji i utrzymają go w zdrowiu psychicznym, ale także pomogą ograniczyć przyrost masy ciała. Winch mówi, że nadwaga i otyłość występują w proporcjach epidemicznych u naszych zwierząt domowych. Warunki te związane są z wieloma innymi chorobami, w tym zapaleniem stawów, cukrzycą i chorobami serca, dlatego też utrzymanie zdrowej wagi polega na prowadzeniu zdrowego trybu życia.

Top