• 23 maja 2024

Dowiedz się, co może powiedzieć Ci psi oddech i co możesz z tym zrobić.

Przyczyny nieświeżego oddechu u psa

Kochasz swojego psa. Jasne. Ale nawet najlepsi właściciele psów mają czasy, kiedy wolisz nie być obiektem niechlujnego pocałunku. (Powiedzmy, że to są chwile, kiedy chcesz Google'a "czy są tam psie Altoidy?") Jednak odkładając na bok uciążliwość przy łóżku, nieświeży oddech psa może być również oznaką czegoś głębszego. "Zawsze chcesz spróbować zdiagnozować przyczynę, więc możesz wykluczyć coś poważnego." Laurie CogerDVM, w Albany, w Nowym Jorku. Jak się okazuje, istnieje wiele różnych przyczyn psiego nieświeżego oddechu... dowiedz się, co twój futrzasty przyjaciel może ci powiedzieć.

Choroba przyzębia

Osiem na dziesięć psów powyżej trzeciego roku życia ma do pewnego stopnia choroby przyzębia, donosi się Judy MorganDVM, w New Jersey. "Większość właścicieli psów nigdy nie zagląda do pyska i nie zwraca na siebie uwagi, a potem, zanim to zrobią, to dlatego, że są tam problemy, które mogą spowodować psi nieświeży oddech", mówi. "Dlatego też zawsze radzę właścicielom psów, aby poświęcali jedną minutę dziennie na mycie zębów swoich psów. Olej kokosowy, rosół z kurczaka, rosół wołowy... Nacieraj je na dziąsła i zobacz do czego się nadają, przyzwyczajaj je do tego, że mają coś w ustach, a potem skończ szczotkowanie". Nie trzeba też używać szczoteczki tylko dla psów, dr Morgan używa szczoteczki do zębów dla niemowląt, która według niej jest ładna i miękka. Sformułowała własne krople dentystyczne na takie okazje. "Moje psy się do niej ustawiają, kochają ją", śmieje się.

Zapalenie

"Zapalenie jamy ustnej jest stanem zapalnym w jamie ustnej i może być trudne do zdiagnozowania, ponieważ zęby mogą wyglądać dobrze, ale jest to reakcja autoimmunologiczna na własną tkankę dziąseł, gdzie dziąsła są naprawdę czerwone i bolesne, a to powoduje nieświeży oddech psa", mówi dr Morgan. "Jest to jednak uleczalne."

Kwestie związane z trawieniem

"Niektóre psy nie trawią pokarmu tak szybko lub tak dobrze, a to powoduje fermentację w żołądku, co powoduje naprawdę dziwny oddech", mówi dr Morgan. Jednym ze środków zaradczych jest podawanie psu naturalnego suplementu, który nie tylko łagodzi problemy z trawieniem, ale także jest przeznaczony dla psów z nieświeżym oddechem.

Choroby podstawowe

Dolegliwości takie jak choroby nerek również mogą być przyczyną nieświeżego oddechu u psów, donosi dr Coger. "Zazwyczaj nie jest tak ostry, ale ma wyraźny zapach", mówi. Dr Morgan mówi, że to oddech mocznicowy. "Oznacza to, że odpady są w krwiobiegu, a nie są filtrowane przez nerki", wyjaśnia.

Niektóre rasy

"Mniejsze rasy mają tendencję do występowania większej ilości chorób zębów i są ku temu genetyczne powody" - mówi dr Morgan. "Szkliwo na ich zębach nie jest ani tak twarde, ani tak chroniące, co sprawia, że są one narażone na problemy z zębami w późniejszym okresie życia". Jeśli jesteś zwierzęcym rodzicem mniejszej rasy, musisz być wcześnie czujny." Inne rasy, takie jak Pudle Standardowe, są również znane z nieświeżego oddechu. Wystarczy posypać pokarmem naturalne odświeżacze oddechu, takie jak odrobina pietruszki lub oleju kokosowego.

Dieta

"Ludzie myślą, że suche jedzenie czyści zęby, gdy jest odwrotnie", mówi dr Coger. "Psy nie mają mielonych zębów trzonowych jak my, ich zęby są ostre i zrobione tak, aby oderwać kawałek mięsa i połknąć go. Więc sucha karma bardziej przyczynia się do chorób zębów, przyczyniając się do powstawania kamienia nazębnego." Pomóż psu naturalnie wyczyścić jego helikoptery, dając mu w zamian odświeżającą kość oddechową, sugeruje dr Coger.

Zachowania związane z lizaniem

Jednym z przeoczonych, ale ważnych winowajców złego stanu psa jest zachowanie psychiczne: lizanie. "Twój pies zawsze będzie wskazywał na problem, który ma." Na przykład, jeżeli Twój pies wielokrotnie liżał jej tyłek, może to ujawnić problem natury medycznej i spowodować nieświeży oddech. Jeżeli będzie chciał lizać poduszki, może pojawić się u niego jakieś zaburzenie psychiczne, które wymaga uwagi. "Nie musi to być nieprzyjemny zapach, ale każdy inny zapach może wskazywać na głębszy problem, na przykład na to, że pies nadmiernie liżał poduszki" - mówi.

Top