• 23 maja 2024

Istnieją dane o osobach hodujących gołębie datowane na 3000 lat p.n.e. Gołębie są szybkimi ulotkami i instynktownie wracają do miejsca urodzenia. Te cechy uczyniły je użytecznymi na przestrzeni dziejów na różne sposoby. Pomimo wielkich skoków w technologii komunikacyjnej na przestrzeni wieków, gołębie są nadal szkolone przez wojsko w krajach na całym świecie, w tym w naszych własnych. Hobbyści podtrzymują tę tradycję również dzisiaj, hodując i ścigając gołębie. Gołębie latające nazywane są również gołębiami sportowymi.

Etap 1
Zbuduj przestronny loft dla gołębi, około 7 stóp kwadratowych na ptaka. Większość właścicieli rzeczywiście buduje wiele loftów, aby oddzielić młode gołębie od starszych i samce od samic. Można wykorzystać istniejące budynki gospodarcze, garaże lub poddasza, pod warunkiem, że nie były one wykorzystywane do trzymania drobiu. W przeciwnym razie można zbudować własny z mocną podłogą, używając 2-calowych desek krzyżowych i 3-calowych biegaczy. Używaj desek o grubości ½ cala i szerokości od 4 do 6 cali z tyłu, po bokach i w dolnej części przodu.

Etap 2
Górną połowę strychu zbudować z drewnianych kołków o grubości około ½ cala, rozstawionych w odległości około 2 cali. Przykryć kołki siatką.

Etap 3
Zbuduj półki około 1 stopy kwadratu po jednej stronie strychu na gniazda. Użyj desek o wymiarach 1 na 12 cali, aby zbudować dla każdego ptaka przedział o wysokości 12 cali i głębokości 12 cali i szerokości 18 cali. Umieść deskę o wymiarach 1 na 4 na 18 cali w dolnej części przedniego otworu skrzynki w celu zabezpieczenia materiałów do budowy gniazd i jaj.

Etap 4
Do każdego pudełka należy włożyć materiały do gniazdowania, takie jak siano, słoma, zrębki i gałązki.

Krok 5
Ustawić grzędy po drugiej stronie. Każdy gołąb potrzebuje osobnego grzędy. Należy użyć jednego z trzech typów okoni: skrzyniowego, trójkątnego lub w kształcie litery V, lub cokołu. Jeśli używasz grzęd skrzyni, użyj desek 1 na 4 cale, aby zbudować 12 na 10 cali skrzynię dla każdego gołębia. Możesz skonstruować trójkątne lub V-kształtne grzędy używając dwóch kawałków sklejki o boku 6 cali kwadratowych, które są połączone ze sobą stykając się w odwróconym "V" na 1-calowym kawałku drewna o długości około 3 do 4 cali kwadratowych. Grzędy postojowe używane są tylko w przypadku wystawiania gołębi.

Etap 6
Rozsypać niewielką warstwę piasku na podłodze na strychu.

Krok 7
Zaopatrzyć loft w około 20 ptaków. Gołębie są zwierzętami społecznymi i są bardziej swobodne, gdy mają inne gołębie do interakcji.

Krok 8
Karmić ptaki codziennie rano i po południu. Grzechotaj puszką po puszce za każdym razem, gdy karmisz ptaki. To daje im przyzwyczaić się do kojarzenia dźwięku z jedzeniem i pozwoli Ci zadzwonić do nich z puszki po tym, jak pozwolisz im wyjść.

Krok 9
Codziennie czyścić strych, usuwając odpady i inne detrytusy.

Krok 10
Daj ptakom kąpać się co drugi dzień, albo zapewnij im kąpiel, aby mogły się same wykąpać. Kąpiel ptaka może być tak łatwa, jak spryskanie go wodą. Gołąb przejmie stamtąd kontrolę, sam się oczyszczając.

Krok 11
Rejestruj, jak ptaki latają na strychu i po wypuszczeniu ich na zewnątrz. Rejestruj, jak często latają i jak daleko.

Krok 12
Wybierz i umieść ptaki, które planujesz wykorzystać do rywalizacji w oddzielnym, czystym miejscu samodzielnie. Dokładnie zbadaj te ptaki, aby upewnić się, że są one zdrowe. Gołębie mogą cierpieć na wiele chorób, w tym na wirus Paramixo i raka gardła. Ptaki w przypadku zarażenia wirusem mogą pojawić się puszyste, zawroty głowy lub brak równowagi. Ptaki z rakiem gardła mają spuchnięte gardło, mokrą lub brzydko pachnącą wydzielinę z dzioba i niechęć do latania. Należy oddzielić chore ptaki od ptaków zdrowych i skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania właściwego leczenia.

Krok 13
Lećcie na ptaki z samego rana i karmcie je, gdy wrócą na pierwszy tydzień szkolenia.

Krok 14
Do picia w drugim tygodniu karmić ptaki suszonym groszkiem ze słabą herbatą lnianą. Lećcie na ptaki godzinę po tym śniadaniu. Jeśli ich średni czas lotu jest krótszy niż trzy godziny, lataj je codziennie, w przeciwnym razie, lataj je co drugi dzień.

Krok 15
W trzecim tygodniu karmić ptaki suszonym groszkiem, kukurydzą indyjską, pszenicą i kąkolami.

Krok 16
Dajcie ptakom dwa dni odpoczynku przed długim lotem.

Krok 17
Szukaj oznak, że ptaki są w dobrym stanie do latania, takich jak stanie na palcach, bicie skrzydeł i latanie wokół kurnika.

Etap 18
Nakarm ptaki tylko groszkiem, garść kąkolu i niewielką ilość herbaty lnianej dzień przed meczem. Trzymać kurnik w ciemności i karmić w nocy bez światła.

Krok 19
Daj ptakom pół raczkującego grochu i wypełnij go kanarkiem i rzepakiem na pół godziny przed wypuszczeniem. Jeśli wieje silny wiatr, dodaj dodatkową indyjską kukurydzę.

Krok 20
Wypuśćcie ptaki na mecz około godziny 10.00; jeśli podróżują szczególnie długo, powiedzmy osiem do dziewięciu godzin, wypuśćcie je już o 8.00 rano.

Top