• 5 lutego 2023

Opieka nad gołębiem - lub gołębicą, ponieważ są one w zasadzie tym samym ptakiem - polega na zaspokojeniu wszystkich ich podstawowych potrzeb i zapewnieniu im bezpieczeństwa. Gołębie są wrażliwe na wszelkiego rodzaju drapieżniki, więc jeśli trzymasz je na zewnątrz, upewnij się, że okoliczne dzikie zwierzęta lub luźne koty i psy nie są w stanie zrobić z nich posiłku. Przy zachowaniu należytej ostrożności, Twój gołąb może żyć przez 20 lat.

Obudowa dla gołębi

Jeśli masz tylko jednego lub dwóch gołębi, możesz zdecydować się na trzymanie ich w dużej klatce w swoim domu. Trzymaj gołębie w klatce z dala od bezpośredniego światła słonecznego i przeciągów, a także od wszystkich kotów i psów, które dzielą z Tobą dom. Klatka dla ptaków powinna mieć wysokość co najmniej 2 stóp, szerokość 2 stóp i długość 2 stóp, ale preferowana jest klatka większa. Klatkę należy czyścić codziennie.

Gołębia kryjówka lub loft są również odpowiednie do trzymania gołębi domowych lub wyścigowych. Jeżeli kupujesz lub budujesz własną klatkę, upewnij się, że obszar lotu gołębia jest zwrócony na południe i trzymaj go z dala od drzew lub innych budynków. Klatka musi pozostać sucha - gołębie nie lubią mokrego otoczenia. Podłoga wyłożona jest słomą lub wiórami, a regularne jej czyszczenie sprawia, że jest ona zazwyczaj sucha i wolna od pleśni. Zapewnij dużo mocnych okoni i unikaj przeludnienia ptaków. Kilka razy w tygodniu umieść w kurniku płytką miskę z wodą, aby gołębie mogły się wykąpać. Zostawcie ją tam na kilka godzin, a następnie usuńcie brudną wodę.

Ćwiczenie z gołębiem

Jeśli trzymasz swoje ptaki na zewnątrz, zbuduj kurnik wystarczająco wysoko lub umieść w części woliery wystarczającą ilość miejsca na odpowiednie ćwiczenia. Jeśli Twoje gołębie przebywają w środku, możesz pozwolić im regularnie latać na zewnątrz klatki - dwie godziny dziennie jest to idealne rozwiązanie - ale wcześniej zachowaj środki ostrożności.

Karmienie gołębi

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, podawaj swoim ptakom komercyjne pasze przeznaczone specjalnie dla gołębi. Unikaj pokarmów zawierających tylko nasiona i wybieraj pasze granulowane, jeśli są dostępne. Karmienie wyłącznie nasionami może powodować niedobór wapnia. Ponadto, oferujcie swoim ptakom codziennie wybór oczyszczonych i posiekanych świeżych warzyw i owoców. Odpowiedni wybór obejmuje:

  • owoce, w tym jabłka, gruszki i kantalupa
  • zielenina, w tym jarmuż i szpinak
  • brokuły i marchewki
  • i jagody.

Gołębie lubią również kawałki bułki tarta, tłuczone jajka i gotowany ryż. Na specjalny poczęstunek, podaj swoim ptasim posiłkom robaki. Twoje gołębie powinny mieć zawsze dostęp do świeżej, czystej wody. Codziennie myjcie Państwo pojemniki z jedzeniem i wodą dla swoich ptaków.

Jeśli masz gołębie pocztowe lub gołębie pocztowe, dodaj do ich pokarmu suplementy. Dostarczaj im grysik i/lub muszle ostryg. Ta ostatnia dostarcza dodatkowego wapnia i nie jest zawarta w standardowych komercyjnych karmach dla gołębi.

Jeśli masz gołębie fantazyjne lub wachlarzowate, dodaj muszle ostryg lub inne suplementy wapnia do ich diety, zwłaszcza jeśli są to zwierzęta domowe trzymane w pomieszczeniach zamkniętych. Takie suplementy są wskazane dla każdego gołębia domowego lub gołębia.

Baby Pigeon Care

Gołębie osiągają dojrzałość płciową w wieku około 6 miesięcy. Jeśli Twoja kura gołębia składa jaja i wylęga pisklęta, ona i jej kolega mogą wykonać większość pracy w zakresie opieki nad potomstwem. Gołębie - zarówno samce, jak i samice - produkują w swoich uprawach mleko dla swoich młodych. Uprawa jest częścią układu pokarmowego wielu gatunków ptaków, ale niewiele z nich produkuje mleko. Mleko to jest dużo zdrowsze dla gołębi pocztowych, niż jakikolwiek inny rodzaj pokarmu.

Jeśli musisz opiekować się małym gołębiem bez pomocy rodziców, poproś lekarza weterynarii o odpowiedni przepis na mleko gołębie. Może on polecić komercyjny preparat dla nowo wyklutych piskląt w stanie płynnym i podawany za pomocą strzykawki.

Umieszczając strzykawkę w pysku ptaka, upewnij się, że końcówka idzie aż do zbioru. Na końcówkę strzykawki włóż odrobinę wazeliny do smarowania.

Dopóki ptak nie skończy 5 dni, podawaj płynną mieszankę dwa lub trzy razy dziennie.
Po 5 dniu można przejść na większą, karmiącą strzykawkę.
Po około 3 tygodniach należy pozostawić małe ilości nasion w klatce dziecka, aby mogło ono nauczyć się dziobać.
Nauczcie małego ptaszka pić, zanurzając dziób w małym naczyniu z wodą, również pozostawionym w klatce.
Odstawić dziecko od piersi, zostawiając mu odpowiedni pokarm, a następnie karmić je ręcznie tylko raz dziennie, aż do momentu, gdy stanie się jasne, że serdecznie je i pije.
Gołębie rosną w wieku od 4 do 6 tygodni. Do tego momentu mogą spożywać pokarm dla dorosłych.

Top