• 16 lipca 2024

Psy, tak jak ludzie, mogą się schładzać, gdy temperatura zaczyna spadać. Możemy nakładać szale, płaszcze, kapelusze i rękawiczki, ale psy nie mają tak naprawdę dostępu do akcesoriów zimowych jak my, albo po prostu nie chcą ich nosić. Jeśli żyjesz w zimnym klimacie, ważne jest, abyś znał ograniczenia, jakie ma Twój pies i wiedział, w jaki sposób możesz zapewnić mu bezpieczeństwo i ciepło.

Kiedy jest zbyt zimno, aby pies wyszedł na zewnątrz?

"To w dużym stopniu zależy od rasy psa, jak wielkość, grubość i kolor sierści, wiek i inne czynniki, ale ogólnie rzecz biorąc, kiedy temperatura spada poniżej siedmiu stopni Celsjusza, większość psów zaczyna odczuwać chłód", mówi Dr. Gary Richterweterynarza z Rover'em. Mówi on jednak, że kiedy temperatura spada poniżej zera stopni Celsjusza, psy mogą zacząć odczuwać ból z powodu przeziębienia.

W wielu częściach świata temperatura utrzymuje się poniżej zera stopni przez wiele miesięcy jednocześnie. Ponieważ w sezonie zimowym psy oczywiście nie mogą być zamknięte w środku przez cały dzień, najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest zwrócenie uwagi na psa podczas wyjmowania go z domu. Zazwyczaj dają Ci znać, jeżeli są niewygodne.

Rzeczywista temperatura jest naprawdę tylko częścią równania. Musisz także wziąć pod uwagę chłód wiatru, wilgoć i zachmurzenie, mówi dr Richter. Im bardziej wietrzny, mokry i ciemniejszy jest na zewnątrz, tym zimniej będzie się czuć.

Które psy dobrze się czują na śniegu, a które nie mogą tego znieść?

"Cieńsze psy mają tendencję do szybszego schładzania się niż większe psy, ponieważ tkanka tłuszczowa jest dobrym izolatorem" - mówi dr Richter. Grubość i kolor ich sierści również mogą mieć wpływ na to, jak szybko się przeziębią. Pies o grubej sierści, taki jak Husky, będzie mógł przebywać na zewnątrz w zimnie znacznie dłużej niż pies o bardzo cienkiej sierści, na przykład chart. Ponadto, jeżeli psy mają ciemniejszą sierść, np. berneński pies górski, w słoneczne dni pozostaną ciepłe, ponieważ ich sierść będzie pochłaniać ciepło od światła słonecznego. (Nie przegapcie naszego odliczania najmądrzejsze rasy psów.)

Jak długo psy powinny być na zewnątrz, kiedy jest zimno?

"Psy mogą wychodzić na zewnątrz przez 15 do 20 minut w temperaturach poniżej zera, aby skorzystać z łazienki i pobawić się" - mówi Sara Ochoa, DVM. Powtarza, że powinieneś pilnować swojego psa, gdy jesteś na zewnątrz, aby upewnić się, że nie wykazuje on żadnych oznak dyskomfortu. Jeśli psy przebywają zbyt długo na zewnątrz, mogą mieć problemy z regulowaniem temperatury ciała i zamarznąć.

Jakie oznaki daje pies, gdy jest mu zimno?

Jeżeli zauważysz, że Twój pies ma dreszcze, zachowuje się niespokojnie, jęczy, zwalnia, szuka ciepłych miejsc lub trzyma jedną lub więcej łap, musisz zacząć głowę do środka. Psy mają podobne cechy do ludzi, kiedy chcą wyjść z zimna. (Odkryj dlaczego psy wystawiają głowy przez okna samochodu.)

Co stanie się ze zdrowiem psa, jeżeli będzie przebywał na zewnątrz w niebezpiecznie niskich temperaturach przez zbyt długi czas?

"Jeżeli temperatura spadnie do -6 stopni Celsjusza, u psów mogą pojawić się problemy zdrowotne związane z przeziębieniem, takie jak hipotermia i odmrożenia, ale nie są one zbyt częste" - mówi dr Richter.

Innym zagrożeniem dla zdrowia, na które musisz uważać w zimie, jest sól, która jest używana do odmrażania dróg i chodników. Może ona powodować odklejanie się opuszek łap psa, pozostawiając na nich warstwę świeżej, wrażliwej skóry, po której można boleśnie chodzić. Pamiętaj, aby umyć psie stopy ciepłą wodą, gdy wrócą do domu.

Powinieneś również wyprowadzić psa z lodowatych obszarów, ponieważ może on upaść i zranić się tak samo jak ludzie, zwłaszcza starsze psy, które mogą nie być w stanie reagować tak szybko.

Jak można chronić psa przed przeziębieniem?

Jeżeli Twój pies nie jest rasą, która dobrze znosi zimno, pomocne może być założenie mu sierści. Upewnij się, że sierść jest przytulna, ale jednocześnie pozwala psu na pełny zakres ruchów. Jeżeli znajdujesz się w wilgotnym klimacie lub musisz wyprowadzać psa na zewnątrz na śnieg, upewnij się, że sierść jest wodoodporna, aby nie zamoczyć jego sierści.

Top