• 23 maja 2024

Hodowla ptaków domowych jest wymagającym, ale bardzo satysfakcjonującym zajęciem. Niektórzy ludzie robią to jako osobiste hobby, podczas gdy inni dla zysku. Bez względu na to, jaki jest Twój powód, potrzebujesz co najmniej pary zdrowych, dojrzałych ptaków oraz odpowiedniego sprzętu i wyposażenia do ich hodowli.

Wybór właściwej pary ptaków domowych

Ten jest bezmózgowy, potrzebujesz oczywiście pary samców i samic, które są tego samego gatunku. Jednak większość gatunków ptaków łączy się w pary na całe życie, dlatego też musisz się upewnić, że para ta dobrze się dogada przed rozpoczęciem lęgów. Ponadto, niektóre gatunki są łatwiejsze w pielęgnacji niż inne i trzeba będzie również sprawdzić stan zdrowia swoich ptaków.

Wybór gatunku
Większość ludzi po prostu chodzi z tymi gatunkami ptaków domowych, które już posiadają. Jeśli jednak jesteś zupełnie nowy, to masz tu kilka gatunków ptaków, z którymi łatwiej jest rozpocząć lęg. Szukając początkującego gatunku do rozpoczęcia lęgów, chcesz mieć taki, który jest:

  • Mniejsze (te są łatwiejsze w zarządzaniu)
  • Szybko dojrzewa (co wymaga mniejszej opieki wstępnej)
  • Silny i wytrzymały (delikatne gatunki są trudniejsze do rozmnażania)
  • Jest powszechny (więc jest już wiele informacji o gatunkach, jak zrobić wszystko)

Gatunki ptaków, które spełniają powyższe kryteria, to między innymi:

  • Budżety
  • Wyspy Kanaryjskie
  • Zięby
  • Kokatyle

Sprawdzanie zdrowia swoich ptaków

Przed rozpoczęciem lęgów ptaków należy sprawdzić, co następuje:

Płeć ptaka - błędem nowicjusza jest niewłaściwe płciowanie ptaka. U niektórych gatunków jest to łatwe, a u innych znacznie trudniejsze do ustalenia. Możesz to zrobić nawet genetycznie (z takimi zestawami jak ten jeden lub paczka 5).
Dojrzałość płciowa i płodność - każdy gatunek będzie dojrzewał w różnym wieku. Dowiedz się, kiedy Twój ptak osiągnie dojrzałość płciową, zanim rozpoczniesz lęg.
Silny i wolny od chorób - badanie przesiewowe na obecność chorób ptaków jest możliwe co najwyżej u weterynarzy i jest konieczne, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób na potomstwo ptaków. Lista testów, które możesz wykonać, znajduje się w tym źródle z AAV.
Zdrowie genetyczne i niepowiązane pary - szereg firm poinformuje Cię o szczegółach genetycznych Twojego ptaka, aby sprawdzić, czy nie są one powiązane, a także sprawdzić, czy nie ma chorób genetycznych. Jest to szczególnie ważne w przypadku ptaków pokazowych. Niektóre z firm, które oferują tę usługę, to między innymi:

  • Avian Biotech
  • Badanie IQ Bird Testing

Szczegółowe instrukcje dotyczące hodowli poszczególnych gatunków
Ludzie hodują ptaki od wieków i zamiast próbować odkryć koło na nowo, można po prostu uczyć się na ciężko zarobionych błędach innych. Każdy gatunek jest jednak inny - dlatego też zalecamy badanie informacji na temat gatunku, który zamierzasz hodować. Poniżej przedstawiamy kilka filmów prezentujących najlepsze ptaki do rozmnażania.

3 Podstawowe materiały do hodowli ptaków

Po wybraniu swoich ptaków i ich przeskanowaniu, następną rzeczą, którą należy zrobić, aby rozpocząć prawidłowy lęg, jest zakup niektórych z następujących elementów wyposażenia do lęgów ptaków:

1) Klatki do hodowli ptaków
Klatka lęgowa dla ptaków jest tym, co dostaniesz, gdy umieścisz 2 klatki normalnej wielkości obok siebie. Z tego powodu klatki lęgowe ptaków czasami nazywane są klatkami podwójnymi lub klatkami dzielonymi. Jednak pomiędzy tymi dwiema klatkami znajduje się część środkowa, która jest wyjmowalna. W ten sposób można oddzielić samce i samice w razie potrzeby w trakcie cyklu lęgowego. Każda połowa klatki będzie miała swoją własną wodę, karmnik, grzędy i wszystko inne, co normalnie znajduje się w klatce.

2) Boksy do hodowli ptaków
Boks hodowlany to miejsce, w którym ptak będzie zachęcany do składania jaj. Boksy te, jak te wymienione poniżej, są przymocowane do boku klatki lęgowej ptaka. Większość klatek dla ptaków posiada własne drzwi, do których można je przymocować, a niektóre z nich są wyposażone w okno, przez które można zajrzeć do środka i zobaczyć, co się dzieje.

3) Inkubatory
Po złożeniu zapłodnionego jaja, może być ono albo wychowane przez samego ptaka matkę, albo umieszczone w inkubatorze i wylęgnięte. To, czy powinno się to zrobić, zależy od gatunku ptaka i od tego, czy chce się, aby ptak matka brała udział w wychowywaniu piskląt po wylęgu, czy też nie. Inkubatory są potrzebne, jeśli coś dzieje się z rodzicami ptaków.

Top