• 16 lipca 2024

Choć być może znasz je najlepiej z filmów rozgrywających się na pełnym morzu, to papugi jako zwierzęta domowe stają się coraz bardziej popularne i mogą być dobrymi towarzyszami dla właściwego właściciela. "Papugi są niesamowicie złożonymi stworzeniami" - powiedziała Jacqueline Johnson, kierownik Ogrodu Papugowego w Towarzystwie Przyjaciół Zwierząt w Utah. W przeciwieństwie do psów i kotów, papugi są dzikimi zwierzętami, co oznacza, że mają inny zestaw obowiązków.

Jak w przypadku każdego zwierzęcia domowego, potencjalni właściciele powinni szukać ptaka, który na nie zareaguje (a nie tylko skupić się na rasie), a następnie nauczyć się, jak zaspokoić jego potrzeby, powiedział Johnson. Istnieje bardzo poważny problem z bezdomnymi papugami i porzucaniem ich, dodała, i zdecydowanie zaleca wolontariat w lokalnym ratownictwie papug przed wykonaniem zanurzenia, aby zaangażować się w sprawę papug domowych. Może to pomóc w nauce odpowiedniej opieki nad tymi ptakami, powiedziała, ponieważ papugi mogą żyć gdziekolwiek pomiędzy 20 a 50 rokiem życia (lub więcej!), a opieka nad ptakiem jest często obowiązkiem przez całe życie.

Rozważ kilka z poniższych papug jako zwierzęta domowe, poznając ich kluczowe cechy osobowości i zachowania:

Afrykańska Szara Papuga

Prawdopodobnie najbardziej znane ze swojej zdolności naśladowania ludzkiej mowy, afrykańskie papugi szare pochodzą z lasów tropikalnych środkowej Afryki, żyją w stadach do 30 lat i poszukują owoców i orzechów do jedzenia, jak podaje Natural Wildlife Federation.

Ten typ papugi może być po cichszej stronie i jest bardzo inteligentny, powiedziała dr Susan Kelleher, ekspert ds. zwierząt egzotycznych, właścicielka Broward Avian & Exotic Animal Hospital i gospodarzka Dr. K's Exotic Animal ER on Nat Geo WILD. Podczas gdy są one zazwyczaj łatwe do obsługi przez różne osoby, są one po nieśmiałej stronie, gdy mają nowe zabawki wprowadzone do nich. "Właściciele zgłaszają, że muszą najpierw położyć nowe zabawki obok klatki na stole i powoli pracować z nimi w klatce", powiedziała Kelleher.

Zazwyczaj są łagodne, ale Johnson powiedział, że mogą być zdystansowani i mogą woleć jedną osobę w domu, więc są to papugi, które powinny iść do domów z ptasimi właścicielami.

Dodatkowo, afrykańskie papugi szare muszą mieć odpowiednią ekspozycję na światło słoneczne, aby ich organizm wytwarzał witaminę D, umożliwiającą im wchłanianie wapnia z pożywienia. Ptaki te często cierpią na niską zawartość wapnia we krwi, więc jeśli te papugi mają zamiar mieszkać w pomieszczeniach zamkniętych, muszą mieć zapewnione sztuczne światło słoneczne. "Potrzebują one naturalnych promieni UVB (jak większość z nas), aby przekształcić witaminę D w jej użyteczną formę w organizmie", powiedziała Kelleher. "Witamina D jest potrzebna do wchłaniania wapnia w jelitach. Są one podatne na niski poziom wapnia we krwi, jeśli nie mają światła UVB."

Papuga Amazońska

Znana ze swojej inteligencji, dobrego słownictwa i śpiewającego głosu, papuga amazońska może być bardziej wokalna niż afrykańska szara papuga, według Kellehera. Te średniej wielkości, przeważnie zielone ptaki lubią być w centrum uwagi, powiedział Johnson. Obydwaj eksperci są zgodni co do tego, że gdy są przesadnie stymulowane, ta rasa ma tendencję do gryzienia. Papugi amazońskie "gryzą tak, jakby to miały na myśli", powiedział Kelleher, i często mogą się trzymać i nie puszczać, powodując spore szkody. Dlatego też ptaki te mogą być prawdopodobnie lepsze jako ptaki jednoosobowe, powiedział Kelleher. Ponadto, te papugi mają tendencję do otyłości i potrzebują dużo czasu poza klatką i ćwiczeń, aby utrzymać je szczęśliwe i zdrowe.

Papuga Macaw

Istnieje wiele gatunków makaronów, począwszy od miniaturowych makaronów, takich jak ostre (lub kasztanowate) i żółtookrągłe - małe papugi z długimi ogonami, które potrafią okoczyć tylko z jednej strony - aż po hiacynta, największego makaka, który potrzebuje całego przedramienia, na którym można okoczyć - powiedział Kelleher. Te papugi pochodzą z Ameryki Środkowej i Południowej i odróżniają się od innych papug większymi dziobami, jaśniejszą powierzchnią twarzy i dłuższymi ogonami. Ogólnie rzecz biorąc, papugi makaronowe to "duże ptaki z dużymi osobowościami, dużym hałasem i dużymi dziobami", powiedział Johnson.

Kelleher, która pracuje z makaronami od ponad 30 lat, powiedziała, że są one inteligentnymi, przyzwoitymi gadułą i prawdopodobnie są jedną z najgłośniejszych papug powszechnie trzymanych jako zwierzęta domowe. Mówiąc to, ten gatunek nie jest dobrym ptakiem mieszkalnym, ani ptakiem dla tych, którzy lubią spokojne gospodarstwo domowe.

"Właściciele muszą być przygotowani na trening na początku swojego życia, żeby ptak (ładnie) wiedział, kto jest szefem", powiedziała Kelleher. "Używam tylko pozytywnego treningu wzmacniającego z moją makawą, ponieważ negatywny trening wzmacniający nie działa." Makaki mogą być niesamowitymi towarzyszami, dodała, ale mogą być dręczycielami, jeśli się im na to pozwoli, dlatego szkolenie jest tak ważne na początku.

Papuga

Papugi są "małymi ptakami o dużych osobowościach", powiedział Johnson, i wymagają konsekwentnej obsługi ze względu na ich interaktywną i inteligentną naturę (bez częstej obsługi mogą stać się agresywne). Papugi są terytorialne, a ich ugryzienia mogą być znacznie trudniejsze niż można by pomyśleć o tak małym ptaku (około pięciu cali od dzioba do końca ogona). Te papugi, które należą do najmniejszych, zazwyczaj występują w kolorze niebieskim, zielonym i żółtym, a według strony internetowej Lafeber Vet mogą dożyć nawet 20 lat. Ptaki te są również bardzo ciche i mogą być dobrze przystosowane do życia w mieszkaniu.

Wskazówki dla rodziców nowych papug Pet Pet

Jeśli jesteś gotowy, by zrobić z kolejnego zwierzaka skrzydlatego, pamiętaj o tych wskazówkach od Johnsona:

Najpierw sprawdźcie schronienia. Wiele papug wszelkiego rodzaju jest oddawanych do schronisk w celu adopcji, więc upewnij się, że sprawdzasz lokalne schronisko, aby sprawdzić, czy papuga potrzebuje domu. Podobnie jak w przypadku psów i kotów, niektóre ptaki w schroniskach będą potrzebowały dodatkowego przeszkolenia, aby przystosować je do nowego domu, ale większość z nich to wspaniałe zwierzęta domowe. Hodowcy są kolejnym miejscem, w którym można szukać nowego ptaka. Podobnie jak w przypadku kupowania kotów lub psów w sklepach zoologicznych, papugi w sklepach zoologicznych mogą być produktem ptasich młynów, więc przed udaniem się do sklepu zoologicznego należy skonsultować się z lokalnym ratownikiem.

Skontaktuj się z ekspertem weterynarzem. Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy masz zdrowego ptaka, jest wizyta u ptasiego weterynarza w celu wykonania kompletnych badań krwi i chorób. Tak jak w przypadku każdej opieki nad zwierzętami domowymi, wizyta u specjalisty może być płatna, ale pomoże zapewnić, że Twój nowy ptak jest w dobrej kondycji.

Zapewnij odpowiednią jakość powietrza. Ptaki są bardzo wrażliwe na otaczające je powietrze i nigdy nie powinny być narażone na działanie dymu tytoniowego, oparów chemicznych (jak lakier do włosów lub środki czyszczące) lub materiałów pokrytych teflonem. Narażenie na działanie niektórych toksycznych środków inhalacyjnych może spowodować natychmiastową śmierć, a chroniczne narażenie może doprowadzić do przedwczesnej śmierci. Dlatego też zawsze trzymaj swojego ptaka w dobrze wentylowanym miejscu w domu.

Spodziewaj się wokalizacji. Skowytywanie, świergotanie i gadanie, które słyszysz od papug, jest ważną częścią ich komunikacji społecznej. Papugi w dzikim piskaniu o świcie i zmierzchu. Właściciele ptaków mogą pomóc w treningu wokalizacji w społecznie akceptowalnych godzinach, ale jeśli masz zamiar posiadać ptaka, bądź przygotowany na przyjęcie jakiegoś hałasu.

Przygotujcie się na niechlujnych zjadaczy. Ptaki jedzą nieustannie przez cały dzień, upuszczając i wyrzucając wszędzie kawałki pokarmu. Papugi - zwane hak-billami - tak się nazywają, bo są instynktownie zaprogramowane do żucia i rozdrabniania drewna i innych materiałów, czy to okonia, zabawkę, ramę do obrazów czy meble (nawet sznurki elektryczne, papier i zasłony). Jeśli więc zamierzasz mieć papugę, zaplanuj odpowiednio jej otoczenie.

Pozwól im latać. Ptaki zostały zaprojektowane do latania, a papugi są na ogół aktywne i dociekliwe. Wewnętrzna lub osłonięta woliera zewnętrzna albo pokój bezpieczny dla lotu (z zakrytymi oknami i lustrami, bez innych zwierząt domowych lub otwartych drzwi i bez wentylatorów sufitowych), który pozwoli ptakowi latać, jest idealny, aby umożliwić mu odpowiednie ćwiczenia. Niektóre osoby mogą jednak zdecydować się na podcięcie ptasich skrzydeł, aby uzyskać nad nimi większą kontrolę podczas treningu. Ptaki z podciętymi skrzydłami mogą ćwiczyć wspinając się, huśtając i trzepocząc i powinny mieć wystarczająco dużo miejsca, zabawek i konstrukcji do wspinaczki.

Należy zapewnić ptakom pełną dietę. Wszystkie ptaki potrzebują zróżnicowanej diety. Podstawą ich diety powinny być granulaty, a także niewielkie ilości ziaren, fasoli oraz świeżych owoców i warzyw. Nasiona, wcześniej zalecane dla papug, obecnie wiadomo, że są po prostu tłuste i brakuje im najbardziej krytycznych składników odżywczych. Dlatego też powinien on być podawany papudze tylko okazjonalnie lub jako środek motywujący do celów szkoleniowych.

Top