• 23 maja 2024

Decyzja o adopcji pierwszego kota jest monumentalna, zarówno dla Ciebie jak i dla Twojego nowego kota. Niezależnie od tego, czy zastanawiasz się nad adopcją kota, czy też właśnie zaadoptowałeś swojego pierwszego kota, ten tutorial został zaprojektowany tak, aby Twój związek z tym wyjątkowym kotem był trwały, a więc kot znalazł swój "wieczny dom".

Stwórz listę zakupów dla swojego nowego kota

Przyprowadzenie nowego kota do domu jest jak adopcja ludzkiego dziecka. Jednak w przypadku kota, zamiast stolików do przewijania, kupisz kuwetę.

Zanim przyprowadzisz nowego kota lub kociaka do domu, musisz zebrać lub kupić kilka rzeczy, aby Twój kot poczuł się jak członek rodziny, a nie jak gość. Zrób to kilka dni wcześniej, aby zminimalizować stres dla Ciebie i Twojego kota w "dniu powrotu do domu". Podekscytowany przyprowadzeniem kota do domu, nie chcesz nagle o 20:00 odkryć, że zapomniałeś kupić karmę dla kota.

Przygotuj bezpieczny pokój dla swojego kota

Bezpieczny pokój" nie musi być osobnym pokojem, ale może być pustą szafą, kącikiem sypialni z parawanem ochronnym lub rzadko używaną łazienką. Ważne jest, aby Twój nowy kot miał miejsce, które może nazwać "domem", gdzie może się wycofać i odpocząć. Może dobrowolnie zdecydować się na spotkanie towarzyskie z Tobą i innymi członkami rodziny, ale na razie pozwól mu zdecydować, czy ma się ukrywać, czy mieszać. Może to trwać od kilku dni do tygodnia lub dłużej, w zależności od jego historii, ale Twoja cierpliwość w tym momencie przyniesie wykładnicze rezultaty w postaci szczęśliwszej relacji z kotem w późniejszych dniach.

Kociego domu

Zdecydowałeś, gdzie pójdziesz zaadoptować swojego nowego kociaka; być może zawęziłeś już swój wybór do jednego kota, którego po prostu musisz sprowadzić do domu. Zebrałeś wszystkie niezbędne rzeczy z listy zakupów i przygotowałeś "bezpieczny pokój" dla kociaka. Do dnia powrotu do domu pozostało już tylko jeden krok - zabezpieczenie domu przed kotami, które pozwoli zaoszczędzić na zużyciu i zniszczeniu zarówno domu, jak i nowego domu.

Chociaż zajmie to trochę czasu, zabezpieczenie domu przed kotami nie jest nauką o rakietach. Wymaga ona jedynie chęci zejścia na poziom kota, aby wyłapać niebezpieczne pokusy, a także umiejętności myślenia jak kot.

Zabierz swojego nowego kota do domu

Oh, szczęśliwego dnia! Skończyłeś wszystkie swoje przygotowania i wreszcie nadszedł wielki dzień na sprowadzenie nowego kociaka do domu. Chociaż wszyscy są podekscytowani, to chyba lepiej nie robić z tego wielkiego rodzinnego wydarzenia. Twoje nowe dziecko pewnie będzie wystarczająco zestresowane, bez tłumu ludzi walczących o jego uwagę, zwłaszcza jeśli masz małe dzieci w domu.

Zabierz swojego kota na pierwszą wizytę weterynaryjną

Pierwsza wizyta Twojego nowego kota weterynarza jest niezwykle ważna. Będziesz chciał się upewnić o jego dobrym zdrowiu, a także otrzymać jego szczepionki i testy na obecność Feline Immunodeficiency Virus (FIV) i Feline Leukemia Virus (FeLV), jeśli nie zostały już wykonane przez agencję przyjmującą. Ponadto, jeżeli nie zostało to już wykonane, należy umówić się na wizytę u kastratora lub nijakiego nowego kota.

Przygotuj się z wyprzedzeniem na możliwe pytanie: "Czy chcesz dekret z tym nijakimi?" Prawidłowa odpowiedź brzmi oczywiście: "Nie, dziękuję". Mój kot potrzebuje swoich pazurów."

Znasz dietę swojego kota

Dieta, którą kot otrzymuje na wczesnym etapie życia, wyznacza tempo dla jego zdrowia i samopoczucia przez całe życie. Twoja wiedza na temat składników karmy dla kotów pomoże Ci zapewnić nie tylko długowieczność, ale także jakość życia, której pragniesz dla nowego członka rodziny.

Chociaż koty pochodzą od stworzeń pustynnych, świeża woda jest dla nich również niezbędna, zwłaszcza jeśli jedzą dietę suchą.

Upewnij się, że czytasz etykiety z karmą dla kotów, aby wiedzieć, czym karmisz swojego nowego członka rodziny. Powinieneś czytać je z wyprzedzeniem tygodni i miesięcy, aż poczujesz się pewnie w swojej wiedzy. Gdy nauczysz się czytać etykiety z karmą dla kotów, stanie się to nawykiem na całe życie.

Źródło czystej, świeżej wody jest również niezbędne dla dobrego samopoczucia Twojego kota. Chociaż koty pochodzą od zwierząt pustynnych, nadal muszą być dobrze nawodnione.

Zdobądź kuwetę i zajmij się organizacją snu.

Obok karmy i wody, kuweta ma kluczowe znaczenie dla komfortu i zdrowia Twojego nowego kota. Dzięki skrupulatnej konserwacji kuwety nigdy nie będziesz musiał martwić się o nieprzyjemny zapach czy wypadki z kuwety.

"Ale kot wychodzi na zewnątrz", mówisz? Będziesz chciał przemyśleć tę decyzję w jednym z późniejszych kroków.

Kolejną ważną sprawą w przypadku pierwszego kota jest "gdzie będzie spał?" Będziesz dzielić z nim swoje własne łóżko, załatwić mu własne przytulne łóżko, czy też kombinację obu? Nie zapominaj, że ustalasz nawyki, które najprawdopodobniej będą trwać całe życie.

Zajmij się swoimi potrzebami drapania kota

Obok unikania kuwety, niepożądane zachowania drapiące są głównym powodem rezygnacji ze schronienia. Właściwie, drapanie jest dla kotów tak samo konieczne jak jedzenie i oddychanie. Z wielu powodów pazury kotów są ich najważniejszymi narzędziami.

Kiedy skończysz tę lekcję, będziesz miał wszystkie narzędzia, których będziesz potrzebował, aby zapewnić kotu drapanie, ćwiczenia rozciągające, których potrzebuje, bez poświęcania ciężko zarobionego dywanu i mebli.

Zabawa z kotem

Bawienie się z kotem jest wspaniałym doświadczeniem łączącym. Koty uwielbiają się bawić i są ekspertami w wymyślaniu własnych gier. Zanim zainwestujesz w drogie zabawki dla kotów, eksperymentuj z rzeczami znalezionymi w domu. Papierowe torby są świetną zabawą, podobnie jak kartonowe pudełka.

Określ, czy Twój kot spędza czas na zewnątrz czy w domu

Jeśli uważasz, że koty naprawdę potrzebują świeżego powietrza i słońca, istnieją bezpieczne alternatywy dla wychodzenia na zewnątrz. Jeśli masz zamknięty pokład, to jest to opcja. Możesz też spróbować trenować kota na smyczy, żeby nie musiał się martwić, że spotka inne zwierzęta na zewnątrz.

Uczyń swojego kota członkiem rodziny na całe życie

W miarę upływu czasu Twoja więź z nowym kotem będzie coraz silniejsza niż kiedykolwiek, a Ty i Twoja rodzina będziecie uważali kota za cenionego członka rodziny, a nie zwierzaka.

Gratulacje za troskę o twojego kota. Dzisiaj jest dzień ukończenia studiów i możesz oficjalnie nazwać siebie ailurofilem, a nawet szalonym miłośnikiem kotów. Dołączasz do grupy najcudowniejszych, najbardziej troskliwych ludzi na świecie: tych, którzy uwielbiają swoje kocie dzieci.

Top