Codziennie jest Tail Out wtorek dla kotów. Ale ruch i ułożenie ich ogonów ujawnia o wiele więcej, niż możesz sobie wyobrazić.
Syczenie to wyraźna wskazówka, że prawdopodobnie powinniśmy się wycofać. Miauczenie może być uroczym sposobem na powiedzenie dzień dobry lub uprzejmym sposobem na powiedzenie: "Kitty kibel, proszę!" Ale tam właśnie kończy się komunikacja wokalna. Na pewno muszą być inne sposoby, by zrozumieć, czym są te rzeczy. Cóż, kota nie ma w torbie, a jego ogon ma coś do powiedzenia. W rzeczywistości ma wiele do powiedzenia, a to, co oznacza, zależy od tego, czy jest zwinięty, nadęty, wycelowany prosto w powietrze i wiele więcej. Oto wiele znaczeń, które kryją się za tą subtelną formą komunikacji kotka.
Podobnie jak ludzie, zwierzęta często poruszają się trochę we śnie. Pewnie zauważyłeś, że pies "biega" we śnie, jakby uganiał się za królikiem. Koty też śnią i poruszają się podczas snu. "Zazwyczaj oznacza to aktywną formę snu", mówi Natalie Marks, DVM, ekspert od kotów i partnerka weterynaryjna Royal Canin. "Ale, tak jak stare porzekadło, aby nigdy nie budzić śpiącego dziecka, nigdy nie budzić ani nie przestraszyć śpiącego kota!"
Można to nazwać arystokratycznym ogonem. Ale ogon, który prezentuje się prosto w górę, sięgając do sufitu, nie należy do pretensjonalnego i zdystansowanego kota. Właściwie, to jest dokładnie odwrotnie. "Przekazuje on szczęście, pewność siebie, komfort w swoim otoczeniu i chęć bycia przyjaznym i interaktywnym", mówi dr Marks. "Szczęśliwy moment jest wtedy, gdy na czubku ogona pojawia się mały skurcz - to naprawdę szczęśliwy kot!"
Ogon, który bije z boku na bok, jakby zamiatał podłogę, jest wyraźnym znakiem, że coś jest nie tak w królestwie kotów. "Gwałtowne biczowanie tam i z powrotem może wskazywać na strach, ale także na reaktywność", wyjaśnia dr Marks. "A jeśli kot jest bardzo przestraszony, może być czynnikiem wyzwalającym agresywne zachowanie."
Czy kiedykolwiek wszedłeś do pokoju, aby znaleźć kota, który się na coś gapi, a jedyne, co się rusza, to ogon twojego kota? Może nie widzisz niczego niezwykłego, ale na pewno tak. "Wolno poruszający się ogon wskazuje na skupienie i intencje wokół zbliżającego się wydarzenia - wyskakiwanie na zabawkę, uganianie się za współlokatorem itp. "Pokazuje, że kot przygotowuje się do fizycznego ruchu z celem." Miejmy nadzieję, że "cel" ma związek z wylewaniem na zabawkową myszkę, a nie prawdziwą gdzieś w pokoju!
Twój kot nie ma ochoty na drzemkę. Istnieje całkowicie naturalny powód, dla którego odbijają się one na twojej twarzy, zanim włączy się alarm: Koty są krepuskularne, co oznacza, że są najbardziej aktywne między zmrokiem a świtem. Pozostawia to dużo czasu na inne czynności, takie jak drzemka dla kotów, którą wykonują od 12 do 16 godzin dziennie. Drzemią we wszystkich pozycjach, co nas dezorientuje, ale kiedy widzimy ich ogon schowany pod ich słodką, małą buźką podczas snu, dr Marks mówi, że widzimy "bardzo wygodnego i zrelaksowanego kota".
Jeśli zauważysz, że Twój kot nosi wysoko ogon z małym podwinięciem lub krzywizną na końcu, która przypomina znak zapytania, to jest to zielone światło do zabawy. "To wspaniały czas dla właścicieli zwierząt, aby zaangażować się w interaktywne zabawy i ćwiczenia" - mówi dr Mark. "Twój kot powinien być bardzo wrażliwy." Ponieważ koty mogą spać do 16 godzin dziennie i spędzać do sześciu godzin na pielęgnacji, jest to dobry czas na wykorzystanie ich humoru do zabawy.
Kiedy wracasz do domu z psem, to jest to przyjęcie powitalne. Jest skakanie, machanie ogonem i mnóstwo buziaków. Koty, cóż... powiedzmy, że są trochę bardziej subtelne. Niektóre mogą szarfować za nogę, podczas gdy inne w ogóle cię nie uznają, wolą sprawdzić cię z pożądanego, słonecznego miejsca przy oknie. Później, kiedy wybaczą Ci, że je zostawiasz, mogą się przytulić do Ciebie z bliska i podwinąć Ci ogon wokół twarzy. To, co może wydawać się odważnym i niegrzecznym sposobem na nawiązanie kontaktu, jest w rzeczywistości prawdziwym przejawem uczucia. "Koty wyginają ogon wokół ludzi lub innych kotów, z którymi są związane lub które czują się szczęśliwe" - wyjaśnia dr Marks. "To zachowanie nazywa się afiliacją i jest wzmocnieniem więzi między człowiekiem a zwierzęciem".