• 23 maja 2024

Epidemia COVID-19 jest na głowie wszystkich, ale czy powinieneś się też martwić o koronaawirusy u kotów?

Koronawirus u kotów

W dzisiejszych czasach trudno uciec od wiadomości o koronaawirusie - a jeśli masz zwierzęta domowe, to prawdopodobnie martwisz się nie tylko o możliwość zarażenia się wirusem samemu, ale także o koronaawirus u kotów.

Właściciele kotów najprawdopodobniej słyszeli o koronaawirusie zanim koty zostaną rutynowo zaszczepione przeciwko gatunkowemu szczepowi wirusa, który może powodować łagodne problemy z trawieniem. Ale według Zaca Pilossopha, DVM, Healthy Paws Pet Insurance konsultanta weterynarii, w rzadkich przypadkach, ta powszechna infekcja koronaawirusem kotów może zamienić się w coś bardziej niepokojącego.

"U mniej niż jednego procenta kotów istnieje szansa, że mogą one rozwinąć cięższy typ koronaawirusa, zwany kocim zakaźnym zapaleniem otrzewnej lub FIP, który jest śmiertelny w prawie 100 procentach przypadków", wyjaśnia. "FIP występuje poprzez mutację wirusa w samym kocie i znalezienie sposobu na uniknięcie normalnego układu odpornościowego". Lepsza wiadomość jest taka, że FIP nie jest przenoszony między kotami.

COVID-19 i twój kot

Jak dotąd nie udowodniono, że zwierzę może przenosić COVID-19 na ludzi. Istnieje kilka zoonotycznych chorób, lub chorób, które mogą być przekazywane przez zwierzęta do ludzi, z których najbardziej znaną jest wścieklizna, ale w tym momencie, COVID-19 nie został uznany za zoonotyczny. Nie stwierdzono również, aby był antropozoonotyczny, lub zakaźny od ludzi do zwierząt, zgodnie z dr Pilossoph. "Ciągłe badania przeprowadzane są na całym świecie w sposób regularny, aby ustalić, czy tak jest nadal", mówi dr Pilossoph.

Pies w Hongkongu, który niedawno uzyskał pozytywny wynik badań na COVID-19, był najprawdopodobniej pasywnym nosicielem - mówi dr Pilossoph. "Pasywny nosiciel to żywe stworzenie, które może pomóc w rozprzestrzenianiu się choroby z jednego zwierzęcia na drugie, nie zarażając się nigdy samemu" - wyjaśnia. "Aby zademonstrować koncepcję biernego nosiciela, należy udawać, że zostało się zarażonym wirusem COVID-19, a następnie przytulić kota na świeżym powietrzu, zanim wypuści się go na zewnątrz, aby poruszać się po okolicy". Twój kot, przez krótki czas, może przekazać cząstki wirusa każdemu człowiekowi, który następnie go podrzuci".

W tym scenariuszu twój kot był biernym nosicielem zakażenia koronaawirusem, mówi. "Jeśli przeprowadziłeś test na tego samego kota, może on mieć słabo dodatni wynik, nie dlatego, że jest zainfekowany wirusem, ale dlatego, że jest on na nim z twojej sesji przytulania".

Co powinni robić właściciele kotów, aby chronić swoje zwierzęta?

Na razie właściciele zwierząt nie muszą się martwić, że ich koty zarazią się COVID-19. Ponieważ nie wykazano, aby wirus przechodził ze zwierząt na ludzi, Twoi czworonożni przyjaciele są bezpieczni. Mimo to, dr Pillossoph zaleca trzymanie kota w pobliżu, ponieważ kot wędrujący może potencjalnie stać się pasywnym nosicielem, jeżeli wejdzie w kontakt z kimś, kto został narażony na kontakt, co może następnie narazić Ciebie.

Jak zawsze, pamiętaj o przestrzeganiu tych zaleceń: myj ręce często, unikaj dotykania twarzy, kaszlu lub kichania do tkanek lub łokcia, a także staraj się trzymać przynajmniej sześć stóp z dala od osób, które same kaszlą lub kichają.

Top