• 17 kwietnia 2024

Właściciele kotów są zgodni co do tego, że nie muszą szkolić swojego kota, gdzie ma iść do łazienki. Ale skąd koty wiedzą?

Skąd koty wiedzą, jak korzystać z budki, nie będąc szkolonymi?

Koty to całkiem porządne stworzenia. Sprzątają się, utrzymują sierść stosunkowo wolną od węzłów i nie muszą być szkolone w nocniku. Od najmłodszych lat koty domowe wiedzą jak korzystać z kuwety, w przeciwieństwie do szczeniąt, które przez pierwsze kilka tygodni używają Twojej podłogi, zanim zostaną wyszkolone do wyjścia na zewnątrz. Ale czy nie zastanawiałeś się zawsze, jak się rodzą, wiedząc jak używać małego kuwety?

To wszystko sprowadza się do zwierzęcych instynktów. "Koty mają nieodłączną chęć grzebania swoich odpadów, aby ukryć swój zapach od innych zwierząt", mówi Jordan Cassidy, DVM, lekarz weterynarii rezydentem PetSmart. "Biorąc pod uwagę fakturę i konsystencję większości dostępnych na rynku miotów dla kotów, ułatwia to przykrywanie odchodów, co naturalnie przyciąga je do kuwety". Tak więc, od samego początku, są one ciągnięte do kuwety, gdy muszą iść do łazienki. (Upewnij się, że nie są niebezpieczne, aby uniknąć tych niebezpiecznych błędy popełniane przez właścicieli kotów.)

Czy są koty, które nigdy nie nauczą się korzystać z kuwety?

Dr Cassidy mówi, że to może się zdarzyć, ale jest to bardzo rzadkie. "Naturalnym instynktem kota (nawet bezpańskiego) jest zakopywanie odchodów i zakrywanie ich zapachu. Jeżeli kot przestanie korzystać z kuwety, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem weterynarii w celu ustalenia, czy istnieją problemy zdrowotne lub behawioralne, które należy rozwiązać".

Czy jest jakiś powód, dla którego niektóre koty nie używają czasem swojego małego pudełka?

Jeżeli Twój kot zazwyczaj korzysta z kuwety, ale co jakiś czas pozbywa się jej, to nie dlatego, że zapomniał, jak z niej korzystać. W rzeczywistości są ku temu powody.

"Kuweta może być za mała, w ruchliwej okolicy domu lub trudno dostępna", mówi dr Cassidy. "Kuweta może być również zbyt brudna; koty są czystymi zwierzętami i zazwyczaj unikają kuwety, jeżeli nie jest regularnie opróżniana". Mówi, że istnieją inne problemy behawioralne i zdrowotne, które mogą sprawić, że Twój kot będzie unikał kuwety. Jeżeli wyczyściłeś kuwetę, spróbowałeś innej wielkości i przeniósłeś ją w inne miejsce w domu, a kot nadal jej nie używa, zaleca wizytę u lekarza weterynarii.

Top