• 17 kwietnia 2024

Chcesz mieć tajny przewodnik dekodera po języku i zachowaniu kotów? Oto podkład do rzeczy, które twój kot chce, żebyś zrozumiał.

Proszę nie zakłócać mojej drzemki na laptopie lub klawiaturze.

Wy ludzie mówicie i mówicie o tym, jak bardzo musicie pracować na komputerze, żeby nas obudzić i odepchnąć, ale my wiemy, co naprawdę planujecie na nich zrobić: oglądać klipy wideo z kotami. Dziwne. Czy wy ludzie nie zdajecie sobie sprawy, że koty muszą mieć średnio od 12 do 16 godzin zamkniętych oczu dziennie, czy po prostu jesteśmy bezużyteczni? Poza tym, nasze delikatne kocie ciała potrzebują ciepła z twojego komputera: Nasza idealna temperatura jest o 20 stopni wyższa niż temperatura waszych ludzi.

Przestańcie robić mi zdjęcia. (Nie jestem Kardashianem)

Wy, ludzie, nie możecie przestać pstrykać zdjęciami z waszych telefonów, kiedy jesteście wokół nas, ale uciekacie się do podstępnych taktyk, jak machanie zabawkami, aby zwrócić naszą uwagę, ale upuszczanie ich, kiedy tylko się odwrócimy. To jest okrutne. Jeżeli my, koty, jesteśmy skłonni pozwolić Ci uchwycić nas na filmie, to przynajmniej możesz dać nam trochę czasu na zabawę w zamian - lub pozwolić, aby zamiast tego zabawiły Cię rysunkowe koty. Jest jedna rzecz, o którą nie musisz się martwić, jeśli chodzi o fotografowanie: Błyski aparatu nie szkodzą oczom kotów. Często jednak wytwarzają one upiorną poświatę wywołaną przez tapetum lucidum, warstwę komórek ultrarefleksyjnych w kocich oczach, która pomaga nam widzieć w słabym świetle. Kot użyje tych oczu, aby dać Ci olśnienie, jeśli są one potajemnie na Ciebie wściekły, wraz z tymi innymi rzeczy, które robią koty, gdy są szalone..

Ręce na brzuch, 'kay?

Zakładasz, że kiedy pokazujemy ci nasze brzuchy, jesteśmy przyjaźni. Tak, w niektórych przypadkach jest to normalne kocie zachowanie, które oznacza kumplowatość. Ale w innych przypadkach jest to przeciwieństwo - to koci język dla "Chcesz walczyć? Daj spokój." Pokazanie brzucha jest ruchem obronnym, który pokazuje potencjalnym wrogom, że wszystkie nasze kończyny i pazury są zagruntowane i gotowe do ataku. I jest jeszcze jeden wspólny powód, dla którego błyskamy brzuchem: po prostu staramy się rozciągnąć.

Jestem kotem... pozwól mi się podrapać.

Tak jak ty klipujesz i pilnujesz paznokcie, aby nie osiągnęły długości rekordu Guinnessa, tak my koty musimy zachować nasze pazury. Zachowanie jednego kota polega na drapaniu, co pomaga nam usunąć obumarłe paznokcie. Istnieją jeszcze dwa inne ważne wyjaśnienia, dlaczego drapiemy: Robimy to, aby zaznaczyć nasze terytorium (mamy gruczoły zapachowe na łapach, jak fajne to jest?) lub aby się rozciągnąć (jak myślisz, jak możemy pozostać tak wdzięczni?). Niestety, kiedy kanapa lub dywan staje się naszym ulubionym miejscem do drapania, niektórzy z Was uciekają się do deklarowania nas. Błagamy Was, nie - to byłoby porównywalne z obcięciem końcówek palców. Zamiast tego dajcie nam sprytny drapak (możecie eksperymentować z różnymi modelami, dopóki nie znajdziecie takiego, który nam się podoba), potrzyjcie go odrobiną kocimiętki i dajcie nam smakołyk, kiedy tylko go użyjemy. Jeśli zauważysz zmianę w naszym aktywnym zachowaniu, może to być jedna z nich. kocie oznaki raka, na które trzeba zwracać uwagę.

Jestem w stanie sama się wykąpać, dzięki.

Niektórzy naukowcy spekulują, że dzisiejsze koty nie lubią pływać ani moczyć się, ponieważ od czasu udomowienia około 5 do 10 tysięcy lat temu, były chronione przed deszczem i śniegiem przez ludzkich towarzyszy. Ponadto, prawdą jest, że sierść kota "nie wysycha szybko i jest po prostu niewygodne być mokrym", Kelley Bollen, dyrektor programów behawioralnych dla Kolegium Medycyny Weterynaryjnej na Cornell University powiedziała Nauka na żywo. Bollen dodał: "Myślę również, że dlatego, że koty są maniakami kontroli i jak [mieć] cztery stopy na solidnej powierzchni, nie doceniają uczucia unoszenia się na wodzie". Kto i tak potrzebuje kąpieli i pryszniców? Koty rodzą się w komplecie z niezbędnymi narzędziami do pielęgnacji: łapami, szorstkim, kolczastym językiem i śliną. Ale nawet jeśli nienawidzimy być zanurzeni w wodzie, musimy mieć pewność, że mamy wystarczająco dużo do picia, zwłaszcza jeśli nasza dieta składa się z suchego jedzenia (jedzenie w puszkach to około 78 procent wody). Niezależnie od tego, co jemy, zawsze dostarczaj kotu osobną miskę z wodą, wymieniaj ją i czyść codziennie.

Nie przejmuj się, kiedy przynoszę ci martwe zwierzę lub owada "prezenty".

Zachowania zwierząt odkryły kilka powodów, dla których to robimy. Być może naśladujemy to, co zrobiły dla nas nasze koty mamusie. Codziennie napełniasz nasze naczynia kuchenne, a ponieważ nie jesteśmy ingratami, odwdzięczamy się za to. Albo, możemy złapać, powiedzmy, więcej świerszczy, niż możemy spożywać, więc pomyśleliśmy, że możesz polubić resztki. W końcu, moglibyśmy dać wam nasz połów, abyście mogli pomóc nam go przechować na później. Podobnie jak drapanie, obdarowywanie takimi prezentami jest naturalnym zachowaniem kota z naszej strony, więc jeśli się Wam nie spodoba, być może będziecie musieli postawić na nas dzwonek, żebyśmy niczego nie chrapali. Ale nie próbuj nas wystraszyć, zwłaszcza z przerażającymi ogórkami.

Miauczę na ciebie, żeby powiedzieć ci coś konkretnego, ale kiedy miauczysz na mnie, nie mówisz kocim językiem.

Naukowcy zidentyfikowali ponad tuzin różnych miauczeć, które robią koty, każde z nich ma swoje własne znaczenie. Ogólnie rzecz biorąc, kocięta używają miauczenia do komunikowania się z mamami, ale dorosłe koty wykorzystują je wyłącznie do komunikowania się z ludźmi. Bardziej spostrzegawczy właściciele prawdopodobnie potrafią odróżnić miauczenie kota "jestem głodny" od jego "jestem znudzony" lub odróżnić "jestem zraniony" od "boję się". Kiedy miauczysz na nas, rozpoznajemy twój głos, ale równie dobrze możesz piszczeć jak nauczyciel Charlie Brown przez cały sens, który robisz.

Top