• 17 kwietnia 2024

Myślisz, że wiesz wszystko, co można wiedzieć o kotach? Pomyśl jeszcze raz. Zaraz rozwalimy ci łeb w głowie mniej znanymi kocimi faktami.

Nie są nocne, tylko krepuskularne.

Słowo nocturnal jest rzucane dużo, gdy odnosi się do harmonogramu snu kota, ale nie jest to do końca fakt. "Koty są krepuskularne, nie nocne. To oznacza, że są najbardziej aktywne o świcie i zmierzchu", mówi Jodi Ziskinw Północnej Kalifornii. "Na wolności, to jest ich czas polowania. Koty mają tendencję do wywierania całej masy energii w tych godzinach: wylewania, zabawy, a nawet robienia "zoomies. To wspaniały czas, by pobawić się z kotem, a potem nagrodzić go posiłkiem."

Ich wizja jest prawie jak supermocarstwo

"Kocie widzenie obwodowe zajmuje 200 stopni, co jest o 20 procent lepsze niż u ludzi". Galaktyka Jacksonai gospodarzem Animal Planet's My Cat From Hell. "Kiedy już znajdą potencjalną ofiarę, na pierwszy plan wysuwają się wszystkie ich umiejętności oczne. Mimo, że nie widzą zbyt dobrze na dużych odległościach, faktem jest, że nie muszą tego robić. Kot polega na absolutnej dokładności, gdy ofiara znajdzie się w zasięgu polowania, który jest w odległości około 20 stóp". Dodaje, że ich widzenie w nocy jest również bardzo dobre i mogą polować w całkowitej ciemności z taką samą dokładnością, jaką mają w ciągu dnia. A my walczymy o to, by znaleźć drogę do łazienki w nocy!

Koty są całkiem dobrymi aktorami.

"Koty są doświadczonymi myśliwymi i wierzcie lub nie, wielkie mimiki", mówi Jessica Watsonspecjalista ds. zwierząt domowych i kierownik działu ds. kotów w schronisku dla zwierząt Best Friends Animal Society. "Możliwe, że widzieliście wirusowe filmy o szczekaniu kotów lub mówieniu "nie" lub "cześć". Koty używają tej samej zdolności do pomocy w polowaniu na ptaki. Koty ćwierkają lub tweetują naśladując ptasie zawołania lub inne odgłosy zdobyczy, dzięki czemu mogą ukryć się w krzakach i zwabić ofiarę wystarczająco blisko, by się odbić".

Możesz odgadnąć osobowość kota na podstawie jego ubarwienia

Mówią, że nie powinno się oceniać książki po okładce, ale można to po prostu zrobić z kotem. "Koty, które mają więcej kolorów płaszcza, jak żółwia skorupa ("tortille") i calicos - wydają się mieć bardziej wymagające osobowości", mówi Jess TrimbleDVM, weterynarz z Fuzzy Pet Health w rejonie Zatoki San Francisco. "Badanie opublikowane w Journal of Applied Animal Welfare Science przeprowadziło ankietę wśród właścicieli zwierząt na temat postawy ich kotów i wykazało, że koty o wzorach kalickich i tortii miały wyższy poziom agresji wobec ludzi.”

Ich słownictwo składa się z ponad 100 różnych dźwięków.

Często myślimy o naszych kotach jako o spokojnych, z wyjątkiem sporadycznego (lub częstego) miauczenia, mruczenia lub syczenia, ale w rzeczywistości mają one dość rozbudowane słownictwo. "Koty mogą wykonać ponad 100 wizualizacji słownictwa, od ogólnego wołania do mruczenia po różne warianty miauczenia" - mówi Ziskin.

Koty mają odrębne dźwięki dla swoich właścicieli

Mówiąc o kotach wydających dźwięki i będących wspaniałymi aktorami, mogą one również rozwinąć cały "język" w celu komunikacji z właścicielami, zauważa Watson. "Każdy kot opracuje serię miauczeć lub dźwięków unikalnych dla jego właściciela, podobnych do tego, w jaki sposób psy mogą nauczyć się różnych słów poleceń w oparciu o ich trenera" - wyjaśnia Watson. "Z tego powodu ci, którzy rozmawiają ze swoim kotem, są bardziej skłonni do posiadania kota, który będzie raczej wokalny".

Koty mają znacznie mniej kubków smakowych niż ludzie.

Oto jeszcze jeden ciekawy fakt na temat kotów: koty mają tylko 470 kubków smakowych, co jest sporą różnicą w porównaniu z ludźmi, którzy mają 10.000, a nawet z psami, które mają 1.700. "Ponieważ koty są obowiązkowymi mięsożercami - [co oznacza, że muszą jeść mięso, aby przeżyć i mieć trudne do strawienia rośliny] - nie potrzebują tylu kubków smakowych co roślinożercy i wszystkożercy, ponieważ ich dieta nie ma być zróżnicowana" - mówi Ziskin. "Z drugiej strony, osoby odżywiające się roślinami potrzebują więcej kubków smakowych, aby odróżnić rośliny toksyczne od pożytecznych".

Mają coś do kantalupy.

"Chociaż zobowiązują mięsożerców, wiele kotów uwielbia też jeść kantalupę", mówi Ziksin. "Głównym powodem jest to, że wiele aminokwasów w mięsie znajduje się również w kantalupie. Więc, dla kotów, kantalupa pachnie jak mięso!"

Top