• 16 lipca 2024

Możesz być zszokowany tym, co kryje się w jedzeniu twojego zwierzęcia. Przyjrzyjcie się dobrze tym etykietom i uważajcie na te czerwone flagi.

Sprawdźcie podwójnie tę etykietę!

Wszyscy chcemy jak najlepiej dla naszych lojalnych czworonożnych kumpli, szczególnie jeśli chodzi o karmę, którą im dajemy. Trudno jest jednak odróżnić dobre opcje od niezbyt dobrych - a nawet tych zupełnie niebezpiecznych. "Przy tak wielu różnych karmach dostępnych na rynku, wybór 'najlepszej' karmy dla Twojego psa lub kota może być przytłaczający", zgadza się Rachel Barrack, DVM, założycielka Akupunktura zwierzęca w Nowym Jorku. Dlatego też zawsze warto omówić konkretne potrzeby zwierzęcia z lekarzem weterynarii przed wprowadzeniem istotnych zmian w diecie. Powinieneś również wiedzieć, czego szukać, zanim kupisz tę nową karmę, którą rozważasz... więc możesz ją przekazać dalej.

Sztuczne środki barwiące

Sztuczne kolory są jednymi ze składników, których dr Barrack twierdzi, że należy powszechnie unikać. Podczas gdy niektóre z tych, które znajdują się w karmie dla zwierząt domowych są zatwierdzone przez FDA do stosowania u ludzi, pozostają pytania o ich bezpieczeństwo. Rzeczy z tymi produktami są wystarczająco łatwe do uniknięcia, a wielu rodziców zwierząt domowych decyduje się na to z dużą dozą ostrożności.

Sztuczne substancje słodzące

Dr Barrack zaleca również unikanie karm dla psów zawierających sztuczne substancje słodzące. Wiele karm, w tym aspartam, sacharyna i sukraloza, mogą być niebezpieczne dla psów w dużych ilościach. I chociaż prawdopodobnie nigdy nie znajdziesz go w karmie dla psów, upewnij się, że Twój szczeniak nigdy nie będzie jadł karmy dla ludzi z ksylitolem (lub innych rzeczy, których nie powinien jeść, takich jak guma bez cukru czy pasta do zębów). Ksylitol jest niezwykle toksyczny dla psów i może powodować hipoglikemię, drgawki, a nawet niewydolność wątroby.

Sztuczne środki konserwujące

Proszę zostawić karmę z BHA, BHT lub etoksychiną również na półce, mówi dr Barrack. Niektóre badania wskazują, że spożywanie dużych ilości ethoxyquinW szczególności mogą one przyczyniać się do różnych problemów zdrowotnych. Ponownie, wiele osób woli się pomylić po stronie ostrożności, gdy chodzi o ich ukochane zwierzęta domowe. I tylko FYI: Te środki konserwujące są zakazane w karmie dla zwierząt domowych w Europie i Australii, więc to powinno wam coś powiedzieć!

Generyczne mięsne produkty uboczne

Chociaż niektórzy eksperci nie uważają nazwanych produktów ubocznych (kurczak, indyk, wołowina) w karmie za szkodliwe dla zwierząt domowych, są one zazwyczaj uważane za gorsze odżywczo. Warto zauważyć, że produkty uboczne nie są dopuszczone do spożycia przez ludzi. "Produkty uboczne, w tym mączka kostna, są pozostałościami po zwierzęcych tuszach utylizowanych z przeznaczeniem do spożycia przez ludzi i w rzeczywistości nie zawierają dużo mięsa" - wyjaśnia dr Barrack. Typ, którego zdecydowanie należy unikać, to jednak generyczne produkty uboczne. Nie wiadomo, skąd pochodzą produkty uboczne o niejasnych nazwach, takie jak "mączka mięsno-kostna" czy "mięsne produkty uboczne". Mogą one zawierać nawet mięso z drobiu, który był już martwy przez nieznany okres czasu po przybyciu do rzeźni.

Top