• 17 kwietnia 2024

Wielu właścicieli ptaków domowych, przynajmniej raz lub dwa razy, ma pomysł, aby pozwolić swoim zwierzętom na założenie rodziny. Podczas gdy posiadanie gniazda pełnego uroczych, świergoczących dzieci może czasami wydawać się świetnym pomysłem, właściciele powinni wiedzieć, w co się pakują, kiedy decydują się na hodowlę swoich ptaków i powinni wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii, zanim spieszą się z zakupem swojego ptaka jako partnera.

Bycie udanym hodowcą ptaków wymaga czterech kluczowych komponentów

  • Czas
  • Pieniądze
  • Wiedza
  • Dedykacja

Jeśli nie możesz dostarczyć tego wszystkiego i więcej, to najlepiej powstrzymaj się od hodowli. Czy masz pieniądze zarezerwowane do wykorzystania w nagłych wypadkach? Czy wiesz, co zrobić, jeśli kura zostanie obłożona jajami? Czy można ręcznie karmić malutkiego ptaszka strzykawką, zgodnie z planem, nie dając mu poparzeń ani gorzej? Kiedy decydujesz się na hodowlę ptaków, w zasadzie bierzesz na siebie odpowiedzialność za życie kury i wszystkich potencjalnych dzieci. Jeśli wszystkie cztery z tych kluczowych elementów hodowlanych nie są dostępne, rezultat może być śmiertelny.

Twój związek z Ptakiem

Dużą kwestią do rozważenia jest wasz związek z ptakiem domowym. Wiele razy ptak, który zabiera kolegę, staje się mniej zainteresowany swoim "ludzkim stadem". Czy jesteście gotowi zaryzykować rezygnację z więzi z ptakiem, aby wychować pląsawicę dzieci? Wielu właścicieli ptaków uważa, że dla nich odpowiedzią jest zdecydowane NIE.

Czy możesz zakwaterować operację hodowlaną?

Inną kwestią do rozważenia jest to, czy masz miejsce na operację hodowlaną, czy też nie. Dostawy, których będziesz potrzebować, to m.in. budki lęgowe, dodatkowe klatki, inkubator i wylęgarnia. Jeśli nie masz miejsca na te przedmioty, hodowla nie wchodzi w grę.

Przyjmij cenne rady od ekspertów

Chociaż tylko te punkty mogą wydawać się przytłaczające, to prawda jest taka, że nie wydrapaliśmy nawet powierzchni wszystkiego, czego potrzeba, aby być dobrym hodowcą ptaków. Z tego powodu większość właścicieli ptaków decyduje, że najlepiej zostawić hodowlę profesjonalistom i po prostu cieszyć się towarzystwem swojego pupila.

Jednakże, jeśli uważasz, że masz to, co trzeba, aby być hodowcą i jesteś skłonny do niezbędnych wyrzeczeń, najlepszą rzeczą do zrobienia jest omówienie swojej decyzji z lekarzem weterynarii przed rozpoczęciem procesu. Będzie on w stanie udzielić cennych rad i upewni się, że wasze ptaki są w odpowiednim stanie lęgowym.

Top